Na kolejne obniżenie nakładów na opiekę stomatologiczną nie wyrażamy zgody!

Udostępnij:
- 1 794 915 000 złotych zaplanowanych w 2017 roku na wydatki na leczenie stomatologiczne stanowi zaledwie 2,49 procent całości budżetu NFZ. A to oznacza, że w kolejnym roku dojdzie do zmniejszenia procentowego nakładu środków - mówią przedstawiciele Naczelne Izby Lekarskiej i przypominają: - Już 80 procent polskich dzieci w wieku do lat 12 ma próchnicę!
- Apelujemy do ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie planu finansowego NFZ na rok 2017 w części dotyczącej wydatków na świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia stomatologicznego - czytamy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Samorząd lekarski przypomina, że w 2008 roku na leczenie stomatologiczne przeznaczono 4,2 proc. budżetu NFZ, w 2009 roku koszty tego leczenia wyniosły 3,37 proc., w 2015 roku już tylko 2,73 proc., w 2016 roku nastąpił kolejny spadek do 2,56 proc. W sumie na jednego Polaka przypada 47,2 złotych na leczenie zębów rocznie, wliczając w to aparaty ortodontyczne czy protezy!

- Negatywne efekty prowadzonej przez NFZ polityki finansowania świadczeń stomatologicznych są już wyraźnie dostrzegalne w polskim społeczeństwie. Jako przykład można wskazać, że, według najnowszych badań, już 80 proc. polskich dzieci w wieku do lat 12 ma próchnicę, a 40 proc. seniorów to osoby bezzębne - informuje samorząd lekarski.

Na kolejne obniżenie nakładów na opiekę stomatologiczną skutkujące ograniczeniem dostępności do leczenia samorząd lekarski stanowczo nie wyraża zgody i apeluje do decydentów o zmianę planu budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2017.

Samorząd apeluje do Ministra Zdrowia, aby w obliczu zapowiadanych głębokich strukturalnych reform w publicznej opiece zdrowotnej zapewnił odpowiednie miejsce lecznictwu stomatologicznemu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wobec oczywistego wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na powstawanie i przebieg chorób ogólnoustrojowych zaniedbanie tak ważnej dziedziny negatywnie odbije się na stanie zdrowia i jakości życia pacjentów.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.