Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nie żyje profesor Wojciech Rowiński

Źródło: MK
Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 14.03.2014
 
 
Zmarł wybitny transplantolog, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii. Włożył wiele wysiłku i serca w przekonanie innych, że transplantacja ma sens. Jego zasługą jest Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej i bardziej przyjazna postawa tej dyscyplinie medycznej środowiska kościelnego.
Prof. Rowiński chorował na ostrą białaczkę. Do ostatnich dni czynnie uczestniczył w zdarzeniach związanych z transplantologią, wspierał mądrością oraz dobrym słowem. Był obecny jeszcze niedawno na wręczeniu odznaczeń dla zasłużonych polskiej transplantologii w Pałacu Prezydenckim. Interesował się tym, co potem zostało napisane o transplantacji. Wspierał nowe i istniejące oddziały transplantologii. Był twórcą programu specjalizacyjnego z transplantologii.

Pionier polskiej transplantologii, wieloletni przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia, konsultant krajowy; współzałożyciel, członek honorowy i były prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz jedyny Polak, który był prezesem Europejskiego Towarzystwa Transplantacyjnego ESOT. Stworzył Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantacji w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, w której rozwijał przeszczepienia nerek, wątroby i trzustki. Prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.

Już w 1966 r. miał swój udział w pierwszej udanej transplantacji nerki od osoby zmarłej. ale czynnie uczestniczył w propagowaniu przeszczepień rodzinnych. Autor ponad 300 publikacji naukowych i 50 rozdziałów w podręcznikach medycznych.

- Pozostaje nam wielka pustka – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu. – Odszedł od nas bez wątpienia wielki człowiek, pionier i współtwórca polskiej transplantologii - od pierwszego przeszczepienia nerki aż do kształtu medycyny transplantacyjnej, jaki mamy dziś. Byłem uczeniem prof. Rowińskiego od czasów studiów i do ostatnich dni byliśmy w kontakcie i współpracowaliśmy w różnych przedsięwzięciach. To w klinice profesora Rowińskiego powstała koncepcja koordynacji pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce. Poltransplant to było początkowo biurko w pokoju lekarskim Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. Tam profesor Rowiński wspólnie z profesorem Januszem Wałaszewskim tworzyli system koordynacji przeszczepiania. Profesor uczył nas nie tylko medycyny, chirurgii i transplantologii, ale także własnym przykładem wskazywał, jak poważnie traktować nasz zawód i jak służyć chorym, być wobec nich uczciwym, rzetelnym i życzliwym.

W 2005 roku profesor Wojciech Rowiński został laureatem organizowanego przez wydawnictwo Termedia konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia, uzyskując tytuł Lidera Roku w kategorii Zdrowie Publiczne.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.