Wyślij
Udostępnij:
 
 
Normy zatrudnienia pielęgniarek: projekt już w konsultacjach
Źródło: BL, RCL
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 13.04.2018
 
 
Resort dotrzymał słowa i w piątek, czyli w bardzo szybkim terminie, skierował do konsultacji projekt rozporządzenia stanowiące normy zatrudnienia pielęgniarek.
Pielęgniarki od lat domagają się wprowadzenia wskaźnika powiązanego z liczbą łóżek. Na oddziałach zachowawczych wynosiłby 0,6, na zabiegowych – 0,7.

- Projektowana zmiana nie będzie miała wpływu na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego oraz inne jednostki sektora finansów publicznych, w tym budżet Narodowego Funduszu Zdrowia – ocenia resort. Wyjaśnia jednak, że projekt może mieć wpływ na przedsiębiorców „realizujący świadczenia gwarantowane w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej”, czyli szpitale. Brak wpływu na budżet państwa – za to wpływ na pracę szpitali – to prawie groźba, że koszt wprowadzenia rozporządzenia poniosą w całości szpitale, co pogorszy ich tak trudną sytuację finansową.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozporządzenie ma wejść w życie za rok, by dać szpitalom czas na dostosowanie się do nowych regulacji. Konsultowany projekt nosi nazwę "Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego".

Przeczytaj także:Są już normy zatrudnienia pielęgniarek. Mają zacząć obowiązywać za rok i Krystyna Ptok: Pielęgniarki nie będą biernie czekać kolejnych sześciu lat.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe