Szymon Czerwiński

Nowe kierunki lekarskie – reakredytacja ►

Udostępnij:
– Dla resortu najważniejsza jest jakość nauczania przyszłych lekarzy i to, abyśmy byli pewni, że specjaliści, którzy skończą studia, będą mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności. Uczelnie bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej należy reakredytować – podkreśliła wiceminister zdrowia Urszula Demkow.
Były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poluzował wymagania dla uczelni – większość z tych, które ostatnio utworzyły kierunki lekarskie, nie ma odpowiedniej infrastruktury, część organizuje wyjazdy do prosektoriów oddalonych o setki kilometrów, a inne korzystają z anatomii wirtualnej.

Co o tym sądzi nowe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia – co należałoby zrobić, aby rozwiązać ten problem?

– Sprawa jest trudna. Już powstało kilkanaście takich szkół medycznych i kierunków lekarskich, są studenci, którzy zaczęli naukę, poniesiono koszty związane z przygotowaniem części infrastruktury i wyposażenia. Pewne jest jednak to, że dla resortu najważniejsza jest jakość nauczania przyszłych lekarzy i to, abyśmy byli pewni, że specjaliści, którzy kończą studia, będą mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności, żeby pomagać, a nie stwarzać zagrożenia dla pacjentów. Część uczelni nie dostała pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a mimo to kontynuowano działalność, nie spełniając tych minimalnych wymagań, aby otworzyć i prowadzić naukę. Te uczelnie należy poddać reakredytacji – jeszcze raz przyjrzeć się temu, jaki jest tam standard nauczania, co oferują studentom. W przypadku, gdyby część tych uczelni nie przeszłaby tego testu lub nie dała rady poprawić standardu nauczania i spełnić minimalnych warunków, należy pomyśleć o tym, czy te szkoły nie mogłyby zostać wykorzystane do kształcenia innych zawodów medycznych potrzebnych w naszym systemie – na przykład asystentów lekarzy lub pielęgniarek – zapowiedziała Urszula Demkow.

Co z tymi, którzy już rozpoczęli naukę?

– Przedstawiciele uczelni z Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych stwierdzili, że mogą im zaoferować miejsca u siebie, czyli w szkołach z tradycją, spełniających normy i wymagania. Przyjmą ich, aby dokończyli kształcenie – mówiła.

Wypowiedź do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Egzamin lekarski jak matura”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.