Wyślij
Udostępnij:
 
 
Łukasz Antczak/Agencja Gazeta

Nowy konsultant krajowy z dziedziny chirurgii onkologicznej

Źródło: CO w Bydgoszczy, MZ
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.01.2021
 
 
Prof. dr hab. Wojciech Zegarski zostaje konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii onkologicznej. Prof. Zegarski kieruje Kliniką Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Nowomianowany konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej jest pionierem innowacyjnej metody leczenia raka żołądka i jelita grubego za pomocą tak zwanej burzy śnieżnej – dootrzewnowej chemioterapii podciśnieniowej aerozolem (PIPAC). Zabieg PIPAC polega na rozpyleniu chemii w formie aerozolu techniką laparoskopową, prosto do jamy brzusznej. W ten sposób chemioterapeutyk dociera bezpośrednio do komórek nowotworowych.

PIPAC to unikalna możliwość zastosowania terapii u tych pacjentów, u których nie można operacyjnie usunąć zmian w otrzewnej ponieważ są zbyt rozległe. Użycie tej metody daje szanse na zmniejszenie ich i niejednokrotnie jest możliwość chirurgicznego usunięcia tychże zmian. Po zastosowaniu metody PIPAC występuje czasami wieloletnia remisja choroby. Tak podaną chemioterapię pacjenci znoszą znacznie lepiej, niż przy użyciu tradycyjnej metody. Zabieg PIPAC nie tylko poprawia codzienność – jakość życia pacjentów z chorobami nowotworowymi, ale także daje im nadzieję na dłuższe życie. Metodę pierwszy raz zastosowali lekarze z Niemiec. Obecnie wykorzystywana jest przez wiodące kliniki onkologiczne w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Francji i Włoch.

W 2020 roku prof. dr hab. Wojciech Zegarski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Przeczytaj także: „Jak laparoskopia zmieniła leczenie raka jelita grubego”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe