Nowy pomysł na walkę z nielegalnym wywozem leków

Udostępnij:
Zakaz jednoczesnego prowadzenia hurtowni i działalności leczniczej ma być odpowiedzią na szerzący się proceder. Zdaniem ekspertów to nie wystarczy.
W najbliższych tygodniach pod obrady rządu trafi kolejny projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Od początku 2016 r. ustawa zmieniła się już 18 razy. Dwie kolejne korekty czekają na wejście w życie. - Resort zdrowia przygotował jednak jeszcze jeden projekt. W nim zaś postanowiono m.in. rozprawić się z nielegalnym wywozem leków. Bo nikt już nie kryje, że tzw. ustawa antywywozowa uchwalona w 2015 r. nie przyniosła oczekiwanego rezultatu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dlatego już niebawem niemożliwe będzie prowadzenie przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie której mógłby on nabywać produkty lecznicze. A mówiąc prościej: ktoś prowadzący hurtownię farmaceutyczną nie będzie mógł założyć prywatnej przychodni. Proceder wywozu leków odbywa się bowiem obecnie coraz częściej właśnie przez placówki zdrowotne, a nie apteki.

Jak zauważa dziennik eksperci uważają, że przyjęte rozwiązanie będzie niewystarczające.

– W pewnym stopniu może pomóc, ale najważniejsze jest, by zacząć stosować już obowiązujące przepisy – mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. I przypomina, że w ustawie – Prawo farmaceutyczne znajduje się wiele przepisów pozwalających na nakładanie kar na przedsiębiorców łamiących przepisy. Problem w tym, że nie są one wymierzane.

Cytowany przez dziennik Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, wskazuje, że dobrze, iż resort zdrowia wreszcie dostrzegł, że problem nielegalnego wywozu leków jest związany przede wszystkim z przychodniami.

– Szkoda tylko, że te trafne spostrzeżenia nie były brane pod uwagę przy przeprowadzonej ostatnio reformie rynku aptecznego. To walka z wywozem leków była jednym z argumentów za wprowadzeniem „apteki dla aptekarza” – mówi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.