Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krzysztof Koch/Agencja Gazeta

Odszedł prof. Franciszek Kokot

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 25.01.2021
 
 
24 stycznia 2021 r. zmarł prof. dr hab. n. med. dr h. c. multi Franciszek Kokot, nestor śląskiej medycyny i współtwórca polskiej nefrologii, wybitny endokrynolog, były rektor Śląskiej Akademii Medycznej i wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Miał 92 lata.
Profesor pochodził z Opolszczyzny. Urodził się w 1929 roku w Oleśnie. Mimo że od wielu lat był na emeryturze, wciąż pozostawał jednym z najbardziej rozpoznawanych na świecie polskich lekarzy – to autor i współautor prawie tysiąca publikacji naukowych, a także amerykańskich podręczników – uważanym za jednego z ojców współczesnej nefrologii. Ponad 20 amerykańskich uczelni odwiedzał jako „visiting profesor”.

Za wybitne zasługi odznaczony został przez Jana Pawła II orderem św. Sylwestra. Otrzymał też – między innymi – medal Ludwika Pasteura na Uniwersytecie w Strasburgu i medal 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii. Był członkiem The Royal College of Physicians. Dziesięciokrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa – między innymi w 2000 r. ze swoim mistrzem, prof. Kornelem Gibińskim – na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rok później uhonorowany został nagrodą Lux Ex Silesia.

Był aktywnym uczestnikiem ponad 200 kongresów, zjazdów, sympozjów międzynarodowych i krajowych. Ma na swoim koncie ponad 1000 publikacji naukowych. Był promotorem 80 doktoratów i opiekunem 20 habilitacji.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe