Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Sprawiedliwości

Otwarcie Instytutu Ekspertyz Medycznych w Łodzi ►

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 22.09.2022
 
 
W Łodzi oficjalnie otwarto podległy ministrowi sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. – Jednostka zajmie się usprawnianiem procesu opiniowania sądowo-lekarskiego, między innymi poprzez wprowadzanie standardów medycznych – mówiła dyrektor IEM Agata Michalska.
– Instytut będzie zajmował się usprawnianiem procesu opiniowania sądowo-lekarskiego. Będziemy działać na wielu płaszczyznach – od wprowadzenia standardów medycznych, czyli regulacji prawnych, które pozwolą zmniejszyć ilość roszczeń i przyspieszyć terminy realizacji opinii sądowo-lekarskich, po pozyskanie jak największej liczby biegłych – wyjaśniała dyrektor Michalska.

Jednostka, która posiada uprawnienia do wydawania opinii dla organów wymiaru sprawiedliwości i ścigania, będzie też organizowała ogólnopolski rejestr osób fizycznych i podmiotów wydających opinie sądowo-lekarskie, a także prowadziła badania mające na celu ustalenie na przykład błędów organizacyjnych, jakie można usunąć, by poprawić jakość tych opinii. W strukturze IEM utworzono zakłady: Błędów Medycznych, Traumatologii Sądowo-Lekarskiej, Toksykologii Regulacyjnej i Sądowej oraz Prawa Medycznego.

– Obecnie w instytucie zatrudniamy specjalistów lekarzy i toksykologów, docelowo planujemy jeszcze uruchomienie Zakładu Prawa Medycznego, w którym zatrudnienie znajdą prawnicy. W naszej kadrze są specjaliści z zakresu chirurgii szczękowej, rehabilitacji medycznej, chirurgii ogólnej i transplantacyjnej, ginekologii i położnictwa. Mamy też trzech toksykologów – wymieniała Agata Michalska.

IEM chce współpracować ze specjalistami z całego kraju – zarówno jeśli chodzi o prace badawcze, jak i przygotowywania opinii sądowo-lekarskich.

Dyrektor instytutu stwierdziła, że „w Polsce największym problemem są obecnie długie terminy realizacji ekspertyz”.

– Prowadzonych jest bardzo dużo postępowań, praktycznie w każdej sprawie medycznej, przy podejrzeniu o błąd medyczny, konieczne jest powołanie biegłego i uzyskanie jego opinii. Na taką opinię czeka się kilkanaście miesięcy. Jako nowa jednostka, skupiająca specjalistów z różnych dziedzin, również współpracująca z ekspertami z całego kraju, mamy większą możliwość szybszej realizacji opinii sądowo-lekarskich – podkreśliła.

Instytut Ekspertyz Medycznych w Łodzi jest państwową jednostką organizacyjną podległą ministrowi sprawiedliwości.

Obecnie zatrudnia 21 osób – ma też współpracowników.

– Zgodnie ze statutem, instytut wydaje obecnie opinie dla organów ścigania i organów wymiaru sprawiedliwości – poinformowała Michalska.

Głównym celem działalności IEM jest między innymi poprawienie jakości opinii sądowo-medycznych.

Relacja z otwarcia do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Zbigniew Ziobro złapie sprawców błędów medycznych”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.