Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ozorowski do Szumowskiego: Nie mamy antybiotyków cefalosporynowych

Źródło: Tomasz Ozorowski/KL
Autor: Krystian Lurka |Data: 27.02.2019
 
 
- Panie ministrze, informuję o braku dostępu do antybiotyków cefalosporynowych, w tym cefaleksyny, cefuroksymu w postaci dożylnej, ceftriaksonu, cefotaksymu, ceftazydymu - pisze dr med. Tomasz Ozorowski, prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej, w liście do ministra Łukasza Szumowskiego. - Cefalosporyny są antybiotykami kluczowymi w leczeniu zakażeń. Stanowią leki z wyboru w leczeniu ciężkich zapaleń płuc, zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy pneumokokowej i meningokowej u dzieci i dorosłych - wyjaśnia Ozorowski.
- Zaistniała sytuacja prowadzi do istotnych ograniczeń w skutecznej terapii zakażeń, zmusza lekarzy do sięgania po terapie niesprawdzone, mniej skuteczne, obarczone zwiększonym ryzykiem powikłań - pisze Ozorowski w liście do Szumowskiego.

Z informacji pozyskanych przez Stowarzyszenie Epidemiologii Szpitalnej wynika, że brak lub ograniczony dostęp do cefalosporyn może trwać do końca marca.

- W imieniu zarządu Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej zwracam się do pana ministra o podjęcie pilnych działań zmierzających do zabezpieczenia polskich szpitali w tę niezbędną grupę leków - informuje Ozorowski.

Przeczytaj także: "Bukiel do Szumowskiego: Mamy prawo czuć się przez pana oszukani" i "Jassem do Dudy: Podstawą NSO powinna być "Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.