PFSz odpowiada na raport NIK w sprawie braku intymności dla pacjentów polskiej szpitali

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali po zarzutach Najwyższej Izby Kontroli, że w polskim szpitalach brakuje intymności – zgadza się z wnioskami raportu i zwraca uwagę, że izba podsuwa w swoim raporcie słuszny sposób rozwiązywani problemów z tym związanych. Szpitale trzeba gruntownie wyremontować.
NIK poddał kontroli 12 szpitali. Zdaniem Izby warunki pobytu w większości z nich utrudniały lub wręcz uniemożliwiały zapewnienie pacjentom prawa do intymności.

Przeczytaj: Brak intymności, czyli w szpitalu wszyscy oglądają wszystko i wszystkich. Czy tego chcą czy, nie.

PFSz zauważa, że autorzy raportu stwierdzili między innymi że „bez radykalnej poprawy infrastruktury szpitali i uwrażliwienia personelu medycznego na potrzeby i uczucia hospitalizowanych osób, prawo pacjenta do intymność i godność pozostanie tylko formalną deklaracją.”

Federacja odnotowuje też inny zapis raportu NIK, że w dwóch szpitalach, które przeszły gruntowną modernizację, dzięki czemu pacjenci mogli przebywać w salach jedno, bądź dwu osobowych, problem przeprowadzania wywiadów lekarskich i zabiegów oraz udzielania informacji w obecności innych pacjentów występował sporadycznie.”

Polska Federacja Szpitali zgadza się z w/wym wnioskami płynącymi z najnowszego raportu NIK i po raz kolejny zabiera głos w sprawie konieczności znacznego podwyższenia wartości inwestycji w sektorze ochrony zdrowia, a szczególnie w obszarze infrastruktury szpitalnej. Polskie szpitale, polscy pacjenci, menedżerowie szpitali, kadra medyczna oraz pozostali pracownicy przebywają i pracują najczęściej w dużo gorszych warunkach, niż ma to miejsce w wielu szpitalach europejskich.

- Na przykład, trudno wyobrazić sobie wyprowadzanie pacjentów ze szpitalnej sali wieloosobowej celem przeprowadzenia wizyty lekarskiej, czy też wywiadu lekarskiego – zauważa PFSz.

Nieproporcjonalnie do naszego dochodu narodowego, polskie szpitale dysponują budżetami wielokrotnie niższymi od porównywalnych wielkością oraz zasięgiem szpitali Europy Zachodniej. - W tym samym czasie, polskie społeczeństwo oczekuje opieki medycznej na poziomie nie niższym od krajów odniesienia, którymi są najczęściej kraje Europy Zachodniej, Kanady, Australii, czy też USA – konkluduje federacja.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.