Wyślij
Udostępnij:
 
 

Papież Franciszek: Oby decyzja o sprzeciwie sumienia nie stała się wyrazem pychy

Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.05.2019
 
 
Papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami Katolickiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Zdrowia. Mówił o sprawie stosowania sprzeciwu sumienia.
- Decyzja o sprzeciwie sumienia, jakkolwiek czasami potrzebna, powinna być podejmowana z szacunkiem, aby nie stała się powodem do pogardy lub pychy – mówił papież, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną. - Należy ją realizować z pokorą, aby nie budzić w tych, którzy na was patrzą uczucia, które nie pozwoliłoby zrozumieć prawdziwych motywacji, jakie wami kierują – dodawał.

Jago zdaniem dobrze jest natomiast zawsze szukać dróg dialogu. - Szczególnie z tymi, którzy mają odmienne poglądy, starając się także wsłuchać w ich punkt widzenia i próbując przekazać wasz, nie stając w pozycji ex cathedra, ale jako ci, którzy poszukują prawdziwego dobra osób – mówił papież.

W Polsce klauzulę sumienia ma tysiące lekarza. W niektórych dziedzinach medycyny klauzula nie ma większego znaczenia praktycznego. Są jednak takie (np. ginekologia) gdzie światopogląd lekarza ma bardzo istotne znaczenie dla wyboru ścieżki terapeutycznej, jak i ewentualnego utrudniania dostępu do określonych zabiegów, badań czy antykoncepcji.

Lekarz, który zamierza stosować klauzulę sumienia musi o tym z góry uprzedzić swego pracodawcę. Pracodawca zna stan faktyczny.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe