Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pełne zaangażowanie, pełna zapłata

Autor: Krystian Lurka |Data: 20.03.2019
 
 
Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór o wycenę zabiegów przeprowadzanych w nagłych przypadkach. Za ponadlimitowe świadczenia ratujące życie placówkom medycznym należy się pełna zapłata, czyli taka, jaka jest przewidziana za zabiegi wykonane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- To sedno, ważnej dla szpitali i pacjentów, uchwały poszerzonego, siedmioosobowego składu Sądu Najwyższego pod przewodnictwem Dariusza Zawistowskiego, prezesa Izby Cywilnej - poinformowała "Rzeczpospolita" i wyjaśniła, że rozstrzygnięcie prawdopodobnie zakończy trwający od 20 lat spór o to, jak rozliczać medyczne nadwykonania w sytuacjach nadzwyczajnych.

Literalnie
- Do ustalania wysokości wynagrodzenia należnego świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, za świadczenie ponadlimitowe wykonane w stanie nagłym, nie ma zastosowania art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (jedn. tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1510 ze zm.). W takim wypadku wynagrodzenie ustala się w wysokości świadczenia uzyskiwanego na podstawie umowy - poinformowano w uchwale z 19 marca po rozpoznaniu zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 80/18.

Zacytowana uchwała to odpowiedź na pytanie o to, czy art. 19 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (jedn. tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1938 ze zm.) ma zastosowanie do ustalenia wysokości wynagrodzenia należnego świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej za świadczenia ponadlimitowe wykonane w stanach nagłych. Zapytanie przedstawiono przez Sąd Najwyższy postanowieniem z 11 maja 2018 r. (sygn. akt II CSK 486/17), do rozstrzygnięcia składowi powiększonemu tego sądu.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe