Wyślij
Udostępnij:
 
 

Płace minimalne: rządowy i obywatelski projekt trzeba rozpatrywać wspólnie

Źródło: BL
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 06.06.2017
 
 
To postulat strony społecznej, która szuka dla niego poparcia polityków parlamentarnych. Jest już poparcie Nowoczesnej, we wtorek (6 czerwca) spotkania z PO i PSL, pozostałe kluby na razie nie odpowiedziały na zaproszenie do rozmów.
Przypomnijmy. Do Sejmu trafiły dwa projekty dotyczące płac minimalnych w ochronie zdrowia. Obywatelski, z ćwierć milionem podpisów, i rządowy. Różnica między nimi jest taka, że rządowy zakłada śmiesznie niskie podwyżki dla zawodów medycznych – obywatelski solidne.

Porozumienie Zawodów Medycznych apeluje: - Rozpatrujmy oba projekty razem.

W tym celu zaprosiło do rozmów przedstawicieli wszystkich partii parlamentarnych. Do spotkania z Nowoczesną doszło w poniedziałek. Nowoczesna popiera stronę obywatelską. Do spotkania z PO i PSL dojść ma we wtorek. PiS i Kukiz’15 na zaproszenie jeszcze nie odpowiedziały. O czym mówiono na spotkaniu z Nowoczesną?

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy:
- Byłoby niedobrze, gdyby posłowie partii rządzącej pochylili się wyłącznie nad projektem rządowym, udając, że naszego nie dostrzegają. Zależy nam na tym, by oba projekty rozpatrywać łącznie, zależy nam na podjęciu rzetelnej dyskusji. Po spotkaniu z Nowoczesną liczę na jej poparcie w tym staraniu, dziś spotkania z PO i PSL. Przed nami także sejmowa Komisja Zdrowia, która zajmie się rządowym projektem. Będziemy obecni, postaramy się zgłosić nasze postulaty. Liczymy także na spotkanie z posłami PiS i Kukiz’15.

Marek Ruciński, odpowiedzialny za zdrowie poseł Nowoczesnej
- Projekt obywatelski, to projekt solidny. Będziemy się strać o to, by rozpatrywać go łącznie z rządowym, a gdy to się nie uda – o to by odroczyć rozpatrywanie projektu rządowego do czasu, gdy posłowie partii rządzącej przygotują się do rozmów z przedstawicielami inicjatywy obywatelskiej.

Skoro mówimy o sieci szpitali, o scentralizowanym, nierynkowym zarządzaniu ochroną zdrowia: ustawa o płacach minimalnych jest potrzebna. Równie potrzebna, jak rzetelnie wyliczone i uzgodnione ze stroną obywatelską płace dla zawodów medycznych.

Oprac. Bartłomiej Leśniewski

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe