Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Płatne badanie w kierunku koronawirusa?

Autor: Krystian Lurka |Data: 25.02.2020
 
 
- Osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem z Wuhan, powinna zgłosić się do sanepidu. Jeśli tam specjaliści uznają, że ma wskazania, to będzie hospitalizowana i zrobią jej wszystkie badania bezpłatnie – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, komentując doniesienia jakoby za test na koronawirusa trzeba było w jednej z warszawskich placówek zapłacić 500 zł. Chodzi o opublikowane na Twitterze zarządzenie w sprawie badania identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR.
- 5 lutego 2020 r. wprowadza się cennik badania identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR. Koszt badania to 500 zł. Zarządzenie wchodzi w życiem z dniem podpisania – opublikowano zarządzenie podpisane przez Agnieszkę Kujawską-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Sprawę skomentował minister w rozmowie z TVP Info.

- Wobec tych osób, które są wskazane przez zalecenia, wszystkie badania są refundowane - zapewnił jednak minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem z Wuhan, powinna zgłosić się do sanepidu. Jeśli sanepid uzna, że ma wskazania, to będzie hospitalizowana i zrobią jej wszystkie badania bezpłatnie – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski,. Zastrzegł jednak, że jeżeli ktoś jest zdrowy i chce się profilaktycznie przebadać, to państwo tego nie finansuje. - Nie jest tak, że każda dowolna chęć przebadania się przez obywatela jest refundowana przez państwo - tłumaczył.

– Wszystko jest tak samo, jak w sytuacji każdych innych świadczeń. Jeżeli ktoś ma wskazania, to my wykonujemy te badania, tak jak powinny być zrobione, niezależnie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie, bo przecież mamy pieniądze na nieubezpieczonych - dodał Łukasz Szumowski.

Przeczytaj także: „Co wiemy o wirusie z Wuhan? Eksperci wyjaśnili podczas debaty redakcyjnej Kuriera Medycznego”, „Sprawdzą, jak jesteśmy chronieni przed zagrożeniem epidemiologicznym” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe