Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Podstawą NSO powinna być „Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024”

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 11.02.2019
 
 
Prof. Jacek Jassem w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy apeluje, aby podstawą Narodowej Strategii Onkologicznej była „Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024”, opracowana w 2014 r. przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne. – Dokument powstał z udziałem ponad 200 ekspertów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia i jest zbieżny z tym, co ma zawierać NSO – podkreśla prof. Jassem.
– Polska Liga Walki z Rakiem z uznaniem przyjmuje inicjatywę prezydenta Dudy zmierzającą do powstania Narodowej Strategii Onkologicznej. Główne cele przedstawione w tym projekcie – to jest ograniczenie rosnącej liczby zachorowań i zgonów z powodu nowotworów oraz poprawa jakości życia chorych – wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa – pisze w prof. Jacek Jassem, prezes Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Profesor Jassem podkreśla, że przygotowywany projekt będzie w swoich założeniach i celach całkowicie zbieżny z dokumentem „Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024”. Onkolog przypomina, że powstał on w 2014 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, we współpracy z ośmioma innymi towarzystwami naukowymi związanymi z onkologią, Polską Unią Onkologii, środowiskami akademickimi oraz organizacjami pacjentów.

– Strategia opiera się na najlepszych światowych wzorcach tego typu dokumentów, w tym pochodzących z krajów osiągających najlepsze wyniki w zwalczaniu nowotworów, a zawarte w niej propozycje odzwierciedlają założenia i kierunki rozwoju nowoczesnych, efektywnych systemów opieki zdrowotnej – podkreśla prof. Jassem. Przypomina, że przygotowanie strategii poprzedziły kilkuletnie prace przygotowawcze, obejmujące liczne debaty środowiskowe oraz konferencje z udziałem międzynarodowych ekspertów, utworzenie obszernego repozytorium dokumentów, opublikowanie dwóch części „Białej księgi polskiej onkologii”, liczącego około 170 stron opracowania pod tytułem „Obecny stan zwalczania nowotworów w Polsce” i wiele innych działań.

Przeczytaj także: "Krajowa Rada Konsultantów Krajowych" i "Zwalniamy, pozdrawiamy".

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.