123RF

Polska ma najgorszą dostępność do antykoncepcji w Europie

Udostępnij:
Z raportu Contraception Atlas wynika, że ostatnie miejsce „zawdzięczamy” decyzji o przywróceniu recept na ellaOne. Co więcej, osoby potrzebujące „tabletki po” mają kłopoty w otrzymaniu druczka. Organizacje pacjenckie zbadają, z jakimi konkretnie problemami w dostępie do antykoncepcji awaryjnej mierzą się kobiety.
Polska ma najgorszą dostępność nowoczesnej antykoncepcji w Europie. Zaważyła na to decyzja o przywróceniu recept na ellaOne – „tabletkę po” uznaną przez Europejską Agencję Leków za bezpieczną do stosowania bez recepty. Obowiązkowe recepty same w sobie są barierą, ale dostępność pogarszają odmowy jej wypisania, choć każdy lekarz bez względu na specjalizację może je przepisać.

– Pacjentki są nagminnie odsyłane do ginekologów, a umówienie wizyty na drugi dzień w publicznym systemie jest niemożliwe. Ta praktyka wynika z przekonania, że wystawienie recepty wymaga specjalistycznej konsultacji, badań krwi czy USG lub, o czym często wprost mówią lekarze, braku formalnego przygotowania. Na potrzebę rzetelnych informacji o bezpieczeństwie, stosowaniu i medycznych wytycznych odpowiada nowa broszura wydana przez inicjatywę Lekarze Kobietom we współpracy z Federacją – podkreśla Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Szczególnie dużo mitów w środowisku lekarskim krąży na temat wypisywania recept na antykoncepcję awaryjną. Spośród przykładów odmowy wystawienia recepty w gabinecie można wymienić przekonanie o poronnym działaniu substancji czy konieczności wykonania pełnego badania ginekologicznego. W trakcie studiów i kształcenia podyplomowego rzadko porusza się praktyczne aspekty związane ze zdrowiem seksualnym, które stanowi istotny, ale rzadko poruszany w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej element zdrowia pacjentek i pacjentów.

– Przygotowana przez nas broszura zawiera krótkie i oparte na EBM (Evidence-Based Medicine) opracowanie przybliżające temat antykoncepcji awaryjnej wszystkim lekarzom i lekarkom, szczególnie użyteczne w kontekście pracy w POZ i punktach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej – wyjaśnia Natasza Blek, jedna z koordynatorek inicjatywy Lekarze Kobietom.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Lekarze Kobietom i Grupa Ponton uruchomiły ankietę, której celem jest zmapowanie barier na potrzeby dalszego rzecznictwa na rzecz lepszej dostępności antykoncepcji awaryjnej.

– Zależy nam na zebraniu doświadczeń osób z całej Polski. Odpowiedzi, które dotychczas spłynęły, dobitnie pokazują, że system zawodzi. Stres, trauma, upokorzenie – z tym często spotykają się osoby, które chcą po prostu zdobyć lek, który w niemal całej Europie jest dostępny nawet w drogeriach. Chcemy zobaczyć, jak ta sytuacja dotyka osoby z różnych części Polski, w różnym wieku, zamożności etc. Ankieta, aktywna do końca sierpnia, dostarczy cennych informacji do dalszego rzecznictwa o poprawę dostępności antykoncepcji w Polsce – wyjaśnia Liliana Religa, koordynatorka ds. komunikacji FKiPR.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.