Wyślij
Udostępnij:
 
 

Polskie systemy do diagnostyki uznane za najbardziej przełomowe na świecie

Źródło: FNP
Autor: Alicja Kostecka |Data: 22.08.2019
 
 
Systemy PCR ONE oraz BacterOMIC, opracowane przez polski start up Scope Fluidics, znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez American Association for Clinical Chemistry (AACC).
Uznanie zdobył służący do wykrywania zakażeń szpitalnych system PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

AACC to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów diagnostyki medycznej i wydawca Clinical Chemistry – najważniejszego periodyku naukowego dotyczącego tej dziedziny. Rozwiązania polskiego start upu Scope Fluidics, którego współzałożycielem i prezesem jest prof. Piotr Garstecki, zostały nagrodzone w konkursie Disruptive Technology Awards 2019 i zaprezentowane w strefie Innovation Zone podczas sierpniowych targów AACC w Kalifornii.

System BacterOMIC – uznany ostatnio za jedną z najbardziej przełomowych technologii diagnostycznych z całego świata – docenili też eksperci European Innovation Council, którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.

BacterOMIC to pierwszy system diagnostyczny, który pozwoli lekarzom w ciągu zaledwie kilku, kilkunastu godzin zdobyć kompletne i dokładne dane o odporności na antybiotyki bakterii atakujących konkretnego pacjenta. Dzięki temu chory szybciej uzyska skuteczne leczenie precyzyjnie dobranym dla niego antybiotykiem.

– Testy potwierdziły możliwość analizy synergii pomiędzy wieloma parami antybiotyków w automatycznym teście – mówi prof. Garstecki - co jest kluczową cechę wyróżniającą nasz system na tle konkurencji. - Zawsze marzyłem, by choć część tego, czym zajmujemy się naukowo, znalazło zastosowanie w praktyce – podkreślił prezes Scope Fluidics.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe