Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prezes Niedzielski o pionizacji NFZ

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 23.07.2020
 
 
Czy poprawki zgłoszone w Sejmie do specustawy zdrowotnej to zagrożenie dla NFZ? – Absolutnie nie. Fundusz dzięki zmianom będzie mógł się stać się jednolitą organizacją. Do tej pory funkcjonował jako historyczne przedłużenie kas chorych, a nie instytucja działająca według jednego standardu w skali kraju – mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.
Prezes Niedzielski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina, jaka jest historia NFZ.

– Przez długi czas działał on według schematów wypracowanych przez poszczególne kasy chorych, bez zunifikowanego systemu informatycznego. Istniały autonomicznie oddziały, a centrala wydawała jedynie regulacje. Dziś idziemy w kierunku usprawniania funkcjonowania funduszu, ujednolicania procedur i standardów obsługi. Na zmianach skorzystają pacjenci i świadczeniodawcy. Znacznie łatwiej załatwić swoją sprawę, gdy procedury i standardy w każdym oddziale funduszu są tożsame – mówi Adam Niedzielski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Czy oddziały regionalne i dyrektorzy NFZ stracą swoją niezależność?

– Dyrektorzy nadal będą podmiotami kontraktującymi w przypadku m.in. AOS i POZ. Tutaj nic się nie zmienia. Wyłączony z tego zostanie tylko zakres sieci szpitali, bo to jest rozwiązanie ogólnopolskie. Natomiast jeśli jako ograniczenie autonomii traktować fakt, że dyrektorzy oddziałów wojewódzkich będą działać według jednolitych standardów opracowanych w centrali NFZ, to w tym sensie rzeczywiście staniemy się jednolitą organizacją. Najważniejsza jest jednak poprawa zdolności logistycznej, bo w tej chwili nie wykorzystujemy całego potencjału instytucji – odpowiada Niedzielski.

„Dziennik Gazeta Prawna” pyta, czy to jednak dyrektorzy regionalni nie powinni podejmować takich decyzji.

Prezes Niedzielski przyznaje, że poziom kontraktowania podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej pozostaje u nich. – Tylko szpitale wejdą w zakres kompetencji prezesa, który nadal może jednak upoważnić dyrektorów do kontraktowania. Dzięki temu będziemy mieli jednolite kryteria, standardy kwalifikacji i centralny system rozliczeń. Będzie bardziej przejrzyście – podsumowuje.

Przeczytaj także: „Pion(k)izacja płatnika”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe