Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prezydent podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty

Źródło: KL, Facebook/PolskieTowarzystwoFizjoterapii-PTF
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 27.10.2015
 
 
W nocy z poniedziałku (26 października) na wtorek prezydent podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Taką informację podali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii przed południem. Popołudniu na stronie internetowej prezydenta pojawił się oficjalny komunikat.
- Informację potwierdziło biuro prawne Kancelarii Prezydenta. Pragniemy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że zawód fizjoterapeuty w Polsce nabierze większego znaczenia poprzez jego prawną regulację - napisali przedstawiciele towarzystwa we wtorek rano, na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook.

Organizacja podziękowała również osobom zaangażowanym w sprawę.

- Przede wszystkim dziękujemy Panu Prezydentowi, który swoim podpisem zwieńczył ponad 20-letni trud, jaki Polskie Towarzystwo Fizjoterapii włożyło w dążenie do wprowadzenia w życie ustawy. Dziękujemy Ministrom w Kancelarii Prezydenta, którzy byli otwarci na dyskusję o ustawie i uważnie wysłuchali naszych argumentów. Dziękujemy Panom Posłom: Dariuszowi Dziadzio (złożył ustawę do laski marszałkowskiej) i Rajmundowi Millerowi. Obaj Posłowie od początku mocno zabiegali, by polski parlament procedował ustawę. Dziękujemy wszystkim członkom Sejmowych Komisji Zdrowia zarówno sejmowej jak i senackiej za pracę włożoną w doprowadzenie ustawy do stanu, który jest dostosowany do polskiego i unijnego prawa. Dziękujemy Panu Ministrowi Igorowi Radziewiczowi-Winnickiemu, za merytoryczne wsparcie podczas prac parlamentarnych Komisji Zdrowia. Dziękujemy wszystkim osobom, które przesyłały do Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy, swoje listy poparcia, z pewnością miały one niebagatelne znaczenie przy podejmowaniu tak ważnej społecznie decyzji. Dziękujemy wszystkim członkom PTF, którzy do ostatnich chwil, jeszcze dziś w nocy pracowali by dziś wreszcie ogłosić, że zawód fizjoterapeuty jest regulowany ustawą. Dziękujemy także wszystkim, którzy w jakikolwiek, nie wymieniony wyżej, sposób wsparli nasze działania - napisali we wtorek (27 października) na Facebooku.

Informacja w sprawie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty we wtorek popołudniu, pojawiła się na strony internetowej prezydenta.

- Naczelnym celem projektowanej regulacji jest zabezpieczenie właściwej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez uregulowanie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu fizjoterapii. Ustawa regulacja zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty w tym uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego i podyplomowego oraz odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów, a także wprowadza samorząd zawodowy fizjoterapeutów - czytamy w komunikacie. Dalej przedstawiciele prezydenta informują: - Ustawa stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określa szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód oraz wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Ponad wprowadza regulacje, zgodnie z którymi osoby po 1 października 2017 roku rozpoczną studia w zakresie fizjoterapii będą obowiązane do odbycia sześciomiesięcznej praktyki po ukończeniu studiów oraz do zdania Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego, by zostać wpisanym do Rejestru Fizjoterapeutów.

- Fizjoterapeuci mają też prawo i obowiązek podnosić swoje kwalifikacje poprzez kształcenie podyplomowe. Po ukończeniu specjalizacji oraz zdaniu egzaminu państwowego będą mogli uzyskać tytuł specjalisty potwierdzający posiadanie określonych kwalifikacji zawodowych. Ustawa wprowadza także samorząd zawodowy fizjoterapeutów. Przynależność do samorządu zawodowego jest obowiązkowa. Samorząd jest niezależny w wykonywaniu swoich zadań. Jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną jest Krajowa Izba Fizjoterapeutów z siedzibą w Warszawie. Organami izby są: Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów, Krajowa Rada Fizjoterapeutów, Komisja Rewizyjna, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, Sąd Dyscyplinarny, Rzecznik. Nadzór nad działalnością samorządu ma sprawować minister właściwy do spraw zdrowia - czytamy w dokumencie.

Wcześniej na stronie "Menedżera Zdrowia" kilkukrotnie pisaliśmy o ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Między innymi: "Robert Lewandowski i Kamil Stoch apelują do prezydenta o podpisanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty" lub "Wejście w życiu ustawy o fizjoterapeutach coraz bliżej"

Więcej tekstów "Menedżera Zdrowia" o ustawie można przeczytać na podstronie: “ustawa o zawodzie fizjoterapeuty”
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.