Wyślij
Udostępnij:
 
 
Profesor Jędrzejczak: Pod względem liczby potencjalnych dawców szpiku kostnego zajmujemy drugie miejsce w Europie, ale...
Źródło: KL, Polska Agencja Prasowa
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 07.02.2018
 
 
- W Polsce jest już ponad 1,3 miliona potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pod tym względem w Europie zajmujemy drugie miejsce zaraz za Niemcami - poinformował prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.
- Na świecie szybko zwiększa się liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego, od których można pobrać krwiotwórcze komórki macierzyste i wykorzystać je w przeszczepach pozwalających leczyć choroby układu krwiotwórczego, to jest białaczki, chłoniaki i szpiczak. Są to tzw. transplantacje allogeniczne (od obcych dawców) - informuje Polska Agencja Prasowa i wyjaśnia, że według WMDA, organizacji zrzeszającej rejestry dawców szpiku kostnego, na początku 2018 roku na świecie było już 30,4 mln osób, które zostały przebadane i zadeklarowały gotowość oddania swoich komórek chorym, którzy mają podobną zgodność tkankową.

W Polsce powstała w ostatnich latach jedna z największych baz potencjalnych dawców szpiku, których jest już ponad 1,3 mln. Pod tym względem w Europie zajmujemy już drugie miejsce zaraz za Niemcami. Za Polską jest Wielka Brytania.

- Profesor Wiesław Jędrzejczaka przyznał, że w 2017 roku już 63 procent pacjentów, u których wykonano w naszym kraju przeszczepienie komórek krwiotwórczych, otrzymało komórki macierzyste od dawcy polskiego - informuje Polska Agencja Prasowa i wyjaśnia, że danych WMDA wynika, że przeszczepienie szpiku kostnego co roku wykonywane jest u ponad 50 tys. osób na świecie.

Nadal jednak wiele osób nie może doczekać się dawcy szpiku, dlatego wciąż konieczne jest poszukiwanie kolejnych osób, które gotowe były oddać komórki macierzyste swojego szpiku kostnego.

Przeczytaj także: "Prof. Wiesław Jędrzejczak: Hematologia trafiła także pod strzechy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe