iStock

Profilaktyka zdrowotna w ochronie zdrowia – raport

Udostępnij:
Pracodawcy RP – we współpracy z ekspertami – stworzyli raport pod tytułem „Profilaktyka zdrowotna w systemie ochrony zdrowia”, w którym przedstawiono przegląd aktualnie realizowanej profilaktyki oraz rekomendacje dotyczące poprawy wykorzystania wczesnej diagnostyki w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Udostępniamy dokument.
– Pandemia wszystkim nam uświadomiła, jak ważne jest zdrowie. Przechodzimy jedną z najtrudniejszych prób ostatnich lat. Musimy się mierzyć nie tylko z narastającą liczbą pacjentów z COVID-19, ale również z ograniczonym dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej i konsekwencjami z tego wynikającymi, chociażby w postaci setek tysięcy nadmiarowych zgonów. Ograniczenia, którym zostaliśmy poddani, a także zmiany klimatu wywołane efektem cieplarnianym pokazały, że szeroko rozumiana profilaktyka, inwestowanie w zdrowy, ekologiczny styl życia oraz celowane programy profilaktyczne są niezwykle ważne, bo to gwarantuje nam zdrowe społeczeństwo i pracowników aktywnie uczestniczących w życiu zawodowym – napisano we wprowadzeniu do raportu. Podkreślono też, że „dokument stanowi wstęp do dyskusji na temat konieczności i opłacalności inwestowania w profilaktykę zdrowotną”.

– Staramy się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, abyśmy jako społeczeństwo żyli jak najdłużej i w dobrym zdrowiu, w jaki sposób państwo powinno pomagać nam w dbaniu o nasze zdrowie, jak najlepiej realizować działania profilaktyczne i wczesną diagnostykę oraz jak niezwykle ważne jest świadome zarządzanie zdrowiem – wyjaśniono.

– Pracodawcy RP, we współpracy z ekspertami i profesjonalistami medycznymi, przedstawiają propozycje poprawy wykorzystania profilaktyki i wczesnej diagnostyki w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, co przełoży się na sprawne funkcjonowanie i rozwój państwa – czytamy.

W przygotowaniu raportu wzięli udział:
– dr n. med. Piotr Warczyński, ekspert Pracodawców RP,
– dr n. med. Beata Jagielska, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej,
– dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej,
– prof. dr hab. n. med. Jolanta Walusiak-Skorupa, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy i dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera,
– prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
– prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej,
– prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
– prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy do spraw zdrowia publicznego.

Publikujemy raport.Raport można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu: „Profilaktyka zdrowotna w systemie ochrony zdrowia”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.