iStock

Publiczna ochrona zdrowia? Nie, dziękuję

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Coraz mniej lekarzy chce pracować w publicznej ochronie zdrowia, a jeśli już, to zdecydowaliby się na to, otrzymując miesięcznie 15–20 tys. złotych.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował raport pod tytułem „Jak zmienia się rynek pracy lekarzy – lekarz jako pracownik 2020–2022” – to druga edycja badania dotyczącego pracy lekarzy w publicznym i prywatnym sektorze. Pierwsze przeprowadzono w lutym 2020 r.

Co się zmieniło przez dwa lata?

W porównaniu z poprzednim badaniem lekarze coraz mniej czasu przeznaczają na pracę w publicznej ochronie zdrowia.

Na pytanie o to, ile procentowo czasu lekarze poświęcają na pracę w publicznej ochronie zdrowia, odpowiedzi „powyżej 70 proc.” w 2020 r. udzieliło 62 proc., a w 2022 r. – 57 proc. osób.

W badaniu sprawdzono też, jakie są atuty pracy w publicznej i prywatnej ochronie zdrowia.

Na pracę w prywatnych placówkach zdrowotnych lekarze decydują się głównie ze względu na wysokość zarobków – tę zaletę wskazało aż 80 proc. badanych. Kolejną jest lepsza organizacja pracy – 56 proc. odpowiedzi.

Ankietowani pytani byli też o to, jaka kwota byłaby dla nich satysfakcjonująca w przypadku pracy wyłącznie w publicznej ochronie zdrowia – 45 proc. odpowiadających wskazało na wysokość w przedziale 15–20 tys. zł miesięcznie netto.

Co poza tym opisano w dokumencie?

Udostępniamy raport w całości.Dokument można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu w: „Jak zmienia się rynek pracy lekarzy – lekarz jako pracownik 2020–2022”.

Przeczytaj także: „Należałoby ustalić górną granicę zarobków lekarzy”, „Nakaz pracy jak za komuny?” i „Ile zarabiają dyrektorzy polskich szpitali?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.