Wyślij
Udostępnij:
 
 
Radziwiłł: Nie będzie żadnych dopłat ani opłat w ramach ubezpieczenia
 
Działy: Aktualności
- Nie zamierzamy pobierać od pacjentów, którzy w ramach ubezpieczenia zgłaszają się do szpitala publicznego, żadnych dopłat ani opłat, to jest nieporozumienie – zapewnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Konstanty Radziwiłł w poniedziałek na antenie radiowej „Jedynki” odniósł się do doniesień medialnych, które pojawiły się w związku ze skierowanym do konsultacji społecznym projektem zakładającym umożliwienie szpitalom publicznym pobieranie opłat od pacjentów, jeżeli chcą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych poza publiczną służba zdrowia.

Minister powiedział, że obecnie jedynie szpitale, które nie są spółkami mają prawo, aby poza kontraktem z NFZ sprzedawać świadczenia zdrowotne. Ocenił, że jest to nieracjonalne, niesprawiedliwe i dyskryminujące dla szpitali publicznych oraz uderza w ich pacjentów, którzy leczą się bezpłatnie.

- Upośledzenie czy dyskryminacja tych publicznych szpitali jest niczym nieuzasadniona, no i prowadzi właśnie, jak mówię, do wielu takich patologicznych zjawisk, że na terenie szpitala po prostu robi się coś w rodzaju takiej wydmuszki ze szpitala, na terenie szpitala funkcjonuje cały szereg firm, także firm medycznych, które po prostu pozwalają zarobić swoim pracownikom, głównie profesjonalistom medycznym, przede wszystkim lekarzom, ale także pielęgniarkom na przykład, innym pracownikom, tam, gdzie pacjenci po prostu chcą kupić prywatną wizytę – podkreślił minister i dodał: – Bardzo mocno chcę powiedzieć: żadnych opłat nie zamierzamy pobierać od pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitali, żadnych dopłat ani opłat, nic się tutaj nie zmienia. To jest po prostu jakieś kompletne nieporozumienie.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że szpital ma działać przede wszystkim w oparciu o środki publiczne na zasadach takich jak dotychczas.

– I taki obowiązek mają też szpitale te, które są prowadzone w postaci spółek. A zatem tutaj dla zwykłego pacjenta, który zgłasza się na przykład na SOR, izbę przyjęć, to właśnie takie były doniesienia jakieś błędne, nic się nie zmienia, nic kompletnie się nie zmienia, żadnych dopłat, żadnych opłat, nie ma w ogóle o tym mowy – podkreślił Radziwiłł.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe