Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Rekordowe pieniądze na zdrowie psychiczne ►

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia przeznaczy 4,2 mld zł na rozwój infrastruktury opieki psychiatrycznej oraz leczenie uzależnień dzieci, młodzieży i osób dorosłych. – To rekordowa kwota. Nigdy w historii Polski nie przeznaczyliśmy takich pieniędzy – zaznaczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

– Kryzys zdrowia psychicznego dotyka wielu z nas, coraz częściej dzieci i młodzież. Dlatego od pierwszych dni mojej pracy w Ministerstwie Zdrowia priorytetem są dla mnie inwestycje w opiekę nad zdrowiem psychicznym – powiedziała 6 czerwca podczas konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna. 

Nagranie z konferencji do obejrzenia poniżej.


Rekordowe środki na infrastrukturę 

– Z pewnością to, co chcemy zrobić w zakresie zdrowia psychicznego, to zainwestować niespotykane dotąd środki – 4,2 mld zł na rozwój infrastruktury opieki psychiatrycznej i leczenie uzależnień dzieci, młodzieży i osób dorosłych – poinformowała szefowa MZ. 

– To są rekordowe środki. Nigdy w historii Polski nie przeznaczyliśmy takich pieniędzy po to, żeby jakość opieki nad naszym zdrowiem psychicznym, żeby miejsca w których ta opieka jest realizowana, stały się lepsze i miały tę wyższą jakość – mówiła minister. 

Sprecyzowała też, że pieniądze w wysokości 4,2 mld zł pochodzą z dwóch źródeł. Pierwsze to środki unijne w wysokości 1,2 mld zł, natomiast 3 mld zł pochodzą ze środków budżetu państwa, które – jak zaznaczyła – poprzez Fundusz Medyczny są przeznaczane na ochronę zdrowia psychicznego, w tym na inwestycje.

Zwiększa się liczba dzieci i młodzieży wymagających specjalistycznej opieki

– Jestem pełna radości i myślę, że to nie jest tylko mój uśmiech, lecz całego środowiska i przede wszystkim pacjentów. To nas wesprze, bo wiemy jaka, jest aktualna sytuacja – stwierdziła Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Jak zaznaczyła, pieniądze te będą przeznaczone przede wszystkim dla pacjentów.

– Potrzeby są nadal badzo duże.
Liczba dzieci i młodzieży wymagających specjalistycznej pomocy wzrosła ponaddwukrotnie. Pomimo prężnie rozwijającej się opieki środowiskowej mamy coraz więcej nastolatków w kryzysie, zwiększają się też liczby hospitalizacji oraz małoletnich pacjentów kierowanych postanowieniem sądu do oddziałów psychiatrii sądowej – mówiła, wskazując, że bardzo ważny jest również rozwój kadr medycznych.

Aleksandra Lewandowska podała także, że w kraju jest 470 ośrodków opieki środowiskowej pierwszego poziomu referencyjnego, 168 poradni zdrowia psychicznego oraz 34 ośrodki wielospecjalistycznej opieki całodobowej.

Podczas konferencji głos zabrał także prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, który przekazał, że w ramach Centrów Zdrowia Psychicznego opieką objętych jest ponad 16 mln dorosłych Polaków, to jest 53,79 proc. populacji osób powyżej osiemnastego roku życia.

Obecnie funkcjonuje 114 CZP, docelowo ma ich być 129.

Ekspert podkreślił, że polski system opieki psychiatrycznej chwalony jest za granicą, do tej pory jednak brakowało środków przeznaczonych na infrastrukturę w psychiatrii.

Celem poprawa infrastrukrury

Minister Leszczyna poinformowała również, że trwają prace nad poszerzonym koszykiem świadczeń, który pozwoli na bardziej elastyczne prowadzenie opieki psychiatrycznej. 

– Niestety, codziennością w polskiej psychiatrii w lecznictwie zamkniętym są wieloosobowe sale bez dostępów do węzłów sanitarnych, dlatego naszym celem jest poprawa infrastruktury. Chcemy, aby podmioty lecznicze budowały nowe budynki dostosowane do potrzeb diagnostyki i nowoczesnego leczenia pacjentów – powiedziała minister zdrowia.

Wymieniła także efekty, które resort zdrowia chce osiągnąć w zakresie zwiększenia dostępu do świadczeń:

  • nowe formy opieki bliżej pacjenta,
  • poprawa komfortu leczenia,
  • opieka kompleksowa,
  • zwiększenie jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń,
  • skrócenie czasu oczekiwania na wizytę lub hospitalizacje,
  • poprawa komfortu pracy lekarzy i wzrost liczby szkoleń,
  • zwiększanie zasobu kadry specjalistów,
  • poszerzenie oferty katalogu świadczeń gwarantowanych w ramach wszystkich trzech poziomów referencyjnych,
  • ograniczenie stygmatyzacji osób w kryzysie zdrowia psychicznego.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk poinformowała, że resort realizuje konkurs przeznaczony dla podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Dotyczy on wsparcia na budowę, modernizację lub doposażenie infrastruktury placówek.

Zaznaczyła także, że konkurs realizowany jest według modelu, który gwarantuje środki na wsparcie mniejszych ośrodków w wysokości 1 mld 700 mln złotych (na projekty od 2 mln do 50 mln zł) oraz 1 mld 300 mln złotych na projekty większe – od 50 mln do 200 mln zł.

– Mamy nadzieję, że oprócz unowocześnienia infrastruktury, poprawi to dostępność do świadczeń dla pacjenta – powiedziała Katarzyna Kacperczyk.

– Zachęcamy podmioty do składania wniosków - dodała. 

Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r. 

Okres realizacji projektu nie może przekroczyć drugiego kwartału 2029 r.

– To oznacza, że ośrodki, które są gotowe, mogą zaczynać już jesienią, natomiast te, które potrzebują czasu na przygotowanie projektu, będą go miały – tłumaczyła minister.

Przeczytaj także: „Coraz dłuższe zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych”, „Eskalacja zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.