Wyślij
Udostępnij:
 
 
Roman Kolek zapowiedział likwidację 240 szpitalnych łóżek
Źródło: KL, Polska Agencja Prasowa, Portal Samorządowy
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 12.01.2019
 
 
Od stycznia obowiązują nowe normy zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach. - I to spowoduje, że tylko w placówkach podlegających samorządowi województwa może być zlikwidowane 240 szpitalnych łóżek - przyznał Roman Kolek, ekspert ochrony zdrowia i wicemarszałek województwa opolskiego.
- Podczas piątkowej (11 stycznia) konferencji z udziałem dyrektorów szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa opolskiego, Kolek przedstawił ocenę nowych przepisów, które określają liczbę personelu medycznego, jaki dyrekcja musi zapewnić na każde łóżko w szpitalu - poinformował "Portal Samorządowy".

- Żeby sprostać wymogom rozporządzenia ministra i utrzymać obecną liczbę łóżek, tylko w naszych szpitalach brakuje 146 pielęgniarek. Tych pielęgniarek nie ma na rynku pracy. Jednocześnie rozporządzenie nie pozwala uwzględnić w tych przelicznikach opiekunów czy ratowników medycznych, co w wielu przypadkach było jak najbardziej uzasadnione - powiedział Roman Kolek i dodał: - W tej sytuacji szacujemy, że alternatywa dla braku dodatkowych pielęgniarek będzie likwidacja 240 łóżek tylko w szpitalach ''marszałkowskich''. Do tego trzeba dodać ponad sto łóżek do likwidacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Musimy mieć te łóżka, bo nie powiemy przecież pacjentom, że ich nie przyjmiemy, bo nie ma miejsc.

Nie jest dobrze również na Śląsku i w województwie łódzkim
W sobotę (5 stycznia) pisaliśmy o tym, że przez ostatnie pół roku w zakładach opiekuńczych, rehabilitacyjnych i w szpitalach województwa śląskiego zlikwidowano 731 łóżek. - Tylko w grudniu aż 277. Powód? Brakuje pielęgniarek - zacytowaliśmy "Gazetę Wyborczą".

Z kolei w środę (9 stycznia) poinformowaliśmy, że według danych Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego (zebranych z połowy placówek w regionie, czyli 44 szpitali) zlikwidowanych zostanie około 900 łóżek.

Przeczytaj także: "Normy zatrudnienia, czyli pielęgniarki (na 90 proc.) wygrały" i "Hryniewiecki: Należy zmniejszyć liczbę miejsc w szpitalach".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe