Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ruch antyszczepionkowy dostanie po nosie: wydłuży się lista szczepień obowiązkowych

Źródło: BL, Rzeczpospolita
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 26.03.2015
 
 
Wkrótce rodzice będą mieli obowiązek zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom. Zapłaci za to NFZ. Do laski marszałkowskiej ma wkrótce wpłynąć poselski projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Jak ustaliła „Rzeczpospolita", poprawka posłów PO przewiduje, że do szczepień obowiązkowych będzie dopłacał także NFZ. Teraz finansuje je tylko minister zdrowia z budżetu państwa.

– To fundamentalna zmiana. Dzięki pieniądzom z NFZ będzie można sfinansować więcej szczepionek – tłumaczy Lidia Gądek, posłanka PO, która pilotuje projekt. – Obowiązkowe, ale jednocześnie refundowane, powinny być szczepienia przeciwko pneumokokom, meningokokom, wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, i ospie wietrznej – dodaje.

Obecnie szczepionka przeciwko pneumokokom należy do zalecanych. Jeśli rodzice się na nią zdecydują, zależnie od wieku dziecka powinni podać od dwóch do czterech dawek. Dla budżetu domowego oznacza to wydatek od 600 do 1,2 tys. zł.

Więcej o projekcie: obejrzyj rozmowę „Menedżera Zdrowia” z poseł Gądek

Lidia Gądek, poseł, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki from Termedia Videos on Vimeo.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.