Wyślij
Udostępnij:
 
 
Samotność groźniejsza dla zdrowia niż otyłość
Źródło: BL, ofeminin.pl
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 11.10.2018
 
 
Dotychczas mówiono o tym, że głównym problemem zdrowotnym we współczesnym świecie jest otyłość. Teraz okazuje się, że nawet poważniejszym zagrożeniem może być samotność.
- Rosnąca ilość badań w ciągu ostatnich kilku lat pokazuje, jak dużym problemem dla współczesnych społeczeństw jest osamotnienie – donosi portal ofeminin.pl .

Badania prowadzone na duża skalę przez Fundację Kaiser Family Foundation dotyczyły samotności w USA, Wielkiej Brytanii i Japonii. Dwie trzecie osób, biorących udział w badaniu, twierdzi, że posiada kilku bliskich przyjaciół lub krewnych, którzy mogą udzielić im wsparcia. Jednak 2 na 10 osób powiedziało, że czują się samotni przez większość czasu lub zawsze. Z przeprowadzonych w 2016 r. badań wynika, że ponad 72% dorosłych Amerykanów w jakimś momencie życia odczuwało osamotnienie, a blisko 31% doznaje tego uczucia co najmniej raz w tygodniu.

We współczesnym świecie podtrzymanie zwiazków społecznych, które są tak ważne dla naszego zdrowia psychicznego, jest trudniejsze niż kiedykolwiek. A prawda jest taka, że jako ludzie jesteśmy stworzeniami głęboko społecznymi. Żyliśmy w grupach przez tysiące lat, życie w odosobnieniu jest sprzeczne z naszymi wrodzonymi potrzebami psychologicznymi.

Inne badania pokazywały, że posiadanie silnych więzi społecznych wiąże się nie tylko z poczuciem szczęścia, ale także z lepszym zdrowiem w miarę upływu czasu. Słynne badanie długowieczności Harvarda, obejmujące 80 lat, wykazało, że związki społeczne mogą być kluczową zmienną związaną z dłuższym życiem. Życie w poczuciu osamotnienia może zwiększać ryzyko Alzheimera, zawału, czy udaru mózgu.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe