Wyślij
Udostępnij:
 
 

Samotny jak polski lekarz

Źródło: KL, Health at a Glance 2018, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 27.11.2018
 
 
Tagi: lekarz, lekarze
Pod względem liczby lekarzy Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Z raportu "Health at a Glance 2018", przygotowanego dla krajów europejskich przez OECD i KE, wynika, że w najtrudniejszej sytuacji znalazła się nasza podstawowa opieka zdrowotna. Odsetek lekarzy rodzinnych jest dramatycznie niski. Wynosi zaledwie 9 proc. spośród wszystkich specjalistów. Mniej ma tylko Grecja, czyli 5 proc.
W kategorii "Liczba praktykujących lekarzy na tysiąc mieszkańców" zajmujemy ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. W Polsce odsetek wynosi 2,4 lekarza. Przed nami jest Rumunia i Wielka Brytania ze współczynnikiem 2,8. Średnia europejska to 3.8. Najlepiej jest w Austrii (5,1).Najgorzej jest z lekarzami rodzinnymi. Odsetek wynosi 9 procent. Mniej ma tylko Grecja (5 proc.).Z raportu "Health at a Glance 2018" wynika, że w krajach Unii Europejskiej lekarz rocznie przyjmuje średnio 2147 pacjentów. Tymczasem w Polsce jest to 3104 chorych. To plasuje nasz kraj, pod względem obciążenia pracą, na trzecim miejscu, za Węgrami (3457) i Słowacją (3311). W najlepszej sytuacji jest Szwecja. Tam rocznie lekarz przyjmuje 679. Z kolei na lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce rocznie przypada ponad 4700 porad.

Przeczytaj także: "To ja, doktor Jan Kowalski".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe