Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sanepid: Szczepienia dzieci, to obowiązek prawny. Niedopełnienie go jest karalne

Źródło: JM/Kurier Lubelski
Redaktor: Janusz Maciejowski |Data: 15.12.2014
 
 
Sanepid ostrzega, że rodzice, którzy nie zaszczepią dzieci, zapłacą grzywnę. Tak stało się ostatnio w Lublinie - 1200 zł grzywny zapłacili ostatnio rodzice, którzy nie chcieli zaszczepić dwójki swoich dzieci w ramach szczepień obowiązkowych.
Szczepienia obowiązkowe wynikają z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

- Wysokość grzywny ustala lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Kwota wynosi średnio od 200 do 500 zł, ale może być też wyższa. W pierwszym półroczu 2014 roku w naszym regionie nie zaszczepiło swoich dzieci 519 osób. - Do 32 osób wysłaliśmy postanowienie o nałożeniu grzywny na łączną sumę ponad 11 tys. zł - mówi Bożena Kess, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Dziesięć osób zaskarżyło tę decyzję do ministerstwa zdrowia. Jak na razie, rodzice zapłacili łącznie jedynie 1430 zł.

Jak to działa? Bożena Kess tłumaczy, że czasami rodzice nie zamieszkują pod wskazanym adresem i pisma wtedy wracają do sanepidu, ale zanim dostaną zawiadomienie o grzywnie, powiatowy sanepid poucza ich o konsekwencjach prawnych i zdrowotnych nieszczepienia dzieci. Dopiero gdy mimo tego odmówią sprawa trafia do wojewódzkiego sanepidu.

Dlaczego rodzice nie szczepią dzieci? - Obawiają się ciężkich chorób, które mogą spowodować szczepionki i obniżenia odporności organizmu - mówi Justyna Socha ze Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

Lekarze nie zgadzają się z tym twierdząc, że reakcje poszczepienne zdarzają się, ale nie zagrażają życiu, natomiast niezaszczepienie dziecka jest narażeniem go na zachorowanie i powikłania. Ponadto dziecko takie może narazić na zachorowanie inne dzieci.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe