Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sanepid o odszkodowaniach za NOP: Owszem zapłacimy
 
Działy: Aktualności
Państwo będzie płacić odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Opracowaniem wstępnych założeń dotyczących specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się, z polecenia ministra zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny.
Jak donosi „Nasz Dziennik” inspektor pracuje nad nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zobowiązuje ona rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowiązku zwolnić mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie.

– Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybką pomoc finansową – tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Jak informuje TVP Info rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP – niepożądanych odczynów poszczepiennych – będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowany wniosek w resorcie zdrowia.

Polska Agencja Prasowa zwraca uwagę, że rodzin dotkniętych syndromem NOP nie jest w Polsce wiele. Corocznie GIS odnotowuje około trzydzieści przypadków dzieci, które mają niepożądane objawy po szczepieniach.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe