Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fundacja Kulskich

Sierpiński: Budżet ABM do 2028 r. wyniesie miliard złotych

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Autor: Krystian Lurka |Data: 20.05.2020
 
 
– Chcemy, aby technologie, z których polscy pacjenci korzystali jedynie za granicą, były dostępne także w Polsce – przyznaje pełniący obowiązki prezesa Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Zapowiada konkurs na realizację badań z wykorzystaniem technologii CART-cell.
Radosław Sierpiński w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznaje, że powołanie ABM znacząco zmieniło rynek badań klinicznych w Polsce, a dotychczasowe działania podjęte przez instytucję wspomogły sektor badań na wielu płaszczyznach.

Jakich?

- Po pierwsze, wydatkowaliśmy już około pół miliarda złotych na niekomercyjne badania kliniczne, wspierając tym samym realizację 28 projektów z tego zakresu, czyli więcej niż we wszystkich poprzednich latach było rejestrowane w URPL. Mówimy tu o kilkuset procentowym przyroście tego sektora rynku, co jest niezwykle ważne szczególnie z perspektywy pacjentów, którzy zyskają dostęp do nowoczesnych terapii i innowacyjnego leczenia. Będzie to z pewnością pierwsza odczuwalna zmiana. Po drugie, prowadzimy działania dydaktyczne i edukacyjne. Dzięki portalowi „Pacjent w badaniach” pokazujemy, jak dużą wartość chorych pacjentów mają badania kliniczne. Myślę, że pacjenci zyskali wreszcie źródło obiektywnej wiedzy, która pozwoli w pełni świadomie podejmować decyzje związane z uczestnictwem w badaniu, a tym samym przyczyni się do zwiększenia rekrutacji do badań. Po trzecie, niezwykle ważny jest wpływ badań klinicznych na gospodarkę. Polska staje się atrakcyjnym rynkiem do inwestycji w badania kliniczne dla coraz większej liczby firm biotechnologicznych i dużych koncernów farmaceutycznych. Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie przełoży się to na zwiększenie wpływów do budżetu państwa – mówi pełniący obowiązki prezesa Sierpiński.

Jakie projekty finansuje agencja, a jakie ma w planach?

- Najważniejszym obszarem działania, wynikającym z ustawy o Agencji Badań Medycznych jest wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych. Muszę przyznać, że sukces pierwszego konkursu, gdzie alokacja wielokrotnie przekroczyła pierwotnie zakładaną dotację, pokazał, jak bardzo jest to potrzebne działanie. Wybrane przez ABM projekty są wysokiej jakości badaniami, które trafiają w olbrzymie potrzeby społeczne. Mówię o, między innymi, o badaniach z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej – odpowiada Radosław Sierpiński.

- Jesteśmy w trakcie przygotowań do ogłoszenia konkursu na realizację badań z wykorzystaniem technologii CART-cell, bardzo oczekiwanej przez pacjentów. To technologia niezwykle przełomowa, ale także niezwykle droga, która jest dziś w Polsce niedostępna lub jest dostępna w ograniczonym zakresie. Chcemy, żeby ta innowacyjna terapia była dostępna dla polskich pacjentów, aby była to technologia rodzima – przyznaje Sierpiński.

Polska Agencja Prasowa przypomina, że ABM przeznaczy 100 mln zł na Centra Wsparcia Badań Klinicznych i pyta, za co będą konkretnie odpowiadać i gdzie mają szansę powstać.

- Rozpoczęliśmy konkurs na Centra Wsparcia Badań Klinicznych, czyli projekt infrastrukturalny, który ma zmienić ekosystem badań klinicznych w Polsce. Chcemy, żeby w szpitalach klinicznych i instytutach naukowo-badawczych powstały wyspecjalizowane ośrodki, które z jednej strony dadzą bardzo duży komfort pacjentom, z drugiej zaś pozwolą na wypracowanie bardzo wysokiego standardu badań. Największy potencjał w tym zakresie drzemie w szpitalach akademickich, konsorcjach między uczelniami i szpitalami klinicznymi, a także instytutach naukowo-badawczych. To są te jednostki, które dysponują znakomitą kadrą profesorów, które mają olbrzymi wolumen pacjentów i leczą często bardzo trudne przypadki. Konkurs skierowany jest również do takich ośrodków, jak choćby Wojewódzkie Centra Onkologii, czyli miejsca, które tworzą Narodową Sieć Onkologiczną, gdzie pacjenci onkologiczni niejednokrotnie szukają pomocy. Podejrzewamy, że właśnie w tych jednostkach będzie bardzo duży potencjał dla tych badań i co ważne, będą to rentowne jednostki w ramach struktury szpitala – odpowiada Sierpiński.

Sierpiński mówi także o finansach.

- Budżet Agencji Badań Medycznych do 2028 r. wyniesie miliard złotych. Chcemy, aby technologie dostępne dotąd dla polskich pacjentów jedynie za granicą były dostępne także w Polsce – przyznaje pełniący obowiązki prezesa ABM Radosław Sierpiński.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe