Sylwia Wądrzyk zapewniła, że 6 proc. PKB na zdrowie w 2024 r. nie jest zagrożone

Udostępnij:
Łukasz Szumowski podczas posiedzenia Stałego Komitetu Rady Ministrów dotyczącego projektu Wieloletniego Planu Finansowego poprosił ministra finansów o potwierdzenie, że do 2024 r. wydatki na ochronę zdrowia zgodnie z ustawowymi założeniami wzrosną do 6 proc. PKB. - Minister zdrowia usłyszał, że nie ma powodu do obaw - potwierdziła Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
- Po uzyskaniu tej informacji komitet podjął decyzję o rekomendowaniu uchwały Radzie Ministrów, która zobowiązana jest do jej przyjęcia przed 30 kwietnia - przyznała Sylwia Wądrzyk. I odniosła się do doniesień medialnych mówiących o tym, że w najbliższych latach wydatki na zdrowie nie wzrosną zapowiadanych przez ministra zdrowia 6 proc. PKB.

- Informacja, z której wynika, że rząd nie zrealizuje celu, jakim jest sukcesywne zwiększanie publicznych nakładów na ochronę zdrowia, została błędnie oparta na danych scenariusza długookresowego wydatków publicznych ujętych w tabeli "Długookresowa stabilność finansów publicznych" - wskazała rzeczniczka.

- Tymczasem zgodnie z informacjami zamieszczonymi w projekcie aktualizacji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa scenariusz ten został przygotowany przez grupę roboczą i opracowany przez Komisję Europejską w raporcie o przewidywanych do 2070 r. skutkach starzenia się ludności (Ageing Report 2018) przed wejściem w życie ustawy 6 proc. Dla przedstawionych danych rokiem bazowym jest 2016, natomiast aktualizacja raportu nastąpi w 2020 roku. Wysokość nakładów na zdrowie w roku 2016 została określona w ustawie budżetowej - wskazała rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Przyznała, że z publikacji czytelnik mógł odnieść mylne wrażenie, że tabela jest prognozą przygotowaną przez Polskę. Tymczasem komisja, opracowując dokument, nie uwzględnia planowanych zmian, a jedynie te, które weszły w życie.

- Tak jak wskazano w dalszej części aktualizacji WPFP, należy zauważyć, że po zakończeniu prac AWG nad prognozami dotyczącymi opieki zdrowotnej weszła w życie ustawa o zmianie ustawy z 24 listopada 2017 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada stopniowe zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia do 2025 r. aż do osiągnięcia 6 proc. PKB. Znowelizowana ustawa z 5 lipca 2018 r. skróciła zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia o 1 rok, to jest do 2024 r. - wyjaśniła rzeczniczka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.