Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Szczepienia a koronawirus

Źródło: Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii
Autor: Krystian Lurka |Data: 19.03.2020
 
 
- Zalecamy zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, w tym szczepień ochronnych, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin - wynika ze stanowiska wydanego przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej i konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.
Stanowisko prof. dr. hab. n. med. Jarosława Peregud-Pogorzelskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. dr hab. n. med. Teresy Jackowskiej, konsultant krajowej w dziedzinie pediatrii, dr hab. n. med. Hanny Czajki, ekspert ds. szczepień Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i prof. dr. hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej:
- W związku z dynamicznie rosnącym w Polsce zagrożeniem epidemicznym związanym ze zwiększeniem liczby przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19, ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stanu pandemii i wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, celem ograniczenia ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich rodziców i opiekunów, a także młodzieży i dorosłych zalecamy zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, w tym szczepień ochronnych, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.

Zalecenie dotyczące zawieszenia szczepień ochronnych nie wynika z przeciwwskazań medycznych do szczepień ochronnych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej, lecz ma na celu ograniczenie bezpośrednich, zbędnych w okresie pandemii, kontaktów i spotkań sprzyjających szerzeniu się choroby.

Rodzice i opiekunowie pozostawcie dzieci w domu, z dala od potencjalnych zagrożeń, do czasu odwołania niniejszego zalecenia. Pamiętajmy także, że dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne.

Jedynymi medycznymi wyjątkami uzasadniającymi natychmiastowe szczepienie jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciwko wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

Przeczytaj także: „Więcej testów”, „O maseczkach, rękawiczkach i szpitalach zakaźnych”, „Grzesiowski o koronawirusie, testach i kwarantannie”, „COVID-19 – co dzisiaj powinien wiedzieć anestezjolog”, „Lista szpitali przekształconych w zakaźne”, „Zamknięte granice”, „Adamed produkuje lek wspomagający leczenie koronawirusa” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

Jesteś lekarzem? Dowiedz się jak prowadzić telekonsultacje online. Zapisz się na bezpłatne szkolenie online >>
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.