Patryk Rydzyk

Szczepienia priorytetem ►

Udostępnij:
Dlaczego prawidłowa realizacja programu szczepień powinna być priorytetem dla Polski? – Powodów jest kilka – zaczął prof. Jacek Wysocki, wymieniając dwa z nich podczas konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.
– Po pierwsze, zdrowie obywateli. Powraca wiele chorób zakaźnych, które były nieobecne w polskich szpitalach i przychodniach. Przykładem może być krztusiec, odra, i ospa wietrzna, przebiegająca z wieloma powikłaniami, a w ostatnich tygodniach paciorkowiec ropotwórczy, wywołujący bardzo ciężkie zakażenia. Szczepiąc, chronimy naszą populację, głównie dziecięcą, przed tymi chorobami. Po drugie, mamy ograniczoną wydolność służby zdrowia. Szpitale były i są przepełnione. Co możemy zrobić, aby mniej pacjentów potrzebowało pomocy? Odpowiedzią jest profilaktyka, a w wypadku chorób zakaźnych są to przede wszystkim szczepienia – mówił prof. Wysocki, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, podając przykład grypy.

– Jeśli jest słaba wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce, wynosząca około 4 proc., mamy wzrost zachorowań. To powoduje tłok w przychodniach, w szpitalach – a jeśli do tego się zdarza, że pracownicy ochrony zdrowia niezbyt dobrze się szczepią i wypadają z pracy, powstaje niezwykle trudna sytuacja i dla pacjentów, i dla systemu ochrony zdrowia – ocenił.

Wypowiedź profesora w całości do obejrzenia poniżej. 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.