Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szumowski: Pracujemy nad Agencją Badań Medycznych
 
Działy: Aktualności
- ABM ma zajmować się oceną projektów badawczo-rozwojowych z obszaru technologii medycznych, aby móc otwierać następnie drogę do ich refundowania - przyznał minister zdrowia.
Łukasz Szumowski przyznał, że w procesie badań, rozwoju i wdrożenia nowych technologii medycznych są w kraju pomysły, ścieżki badawcze i możliwości prowadzenia projektów do stadium funkcjonującego prototypu. Proces ten zatrzymuje się natomiast na kwestii refundacji umożliwiającej wdrożenie na rynek - informuje Polska Agencja Prasowa i cytuję ministra: - Mamy wysyp nowych technologii medycznych – świetnie. Ale skoro mamy określony budżet na ochronę zdrowia w Polsce, to w jaki sposób go rozdzielimy? Które technologie nielekowe, lekowe, dadzą największą korzyść pacjentowi, które będą najlepiej poprawiały wskaźniki? – pytał Szumowski. – Tu wchodzimy do rzeczy, które przygotowujemy w Ministerstwie Zdrowia, to jest Agencję Badań Medycznych – poinformował minister podkreślając, że agencje tego typu funkcjonują na świecie. Szumowski o pomyśle mówił podczas Międzynarodowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Zaznaczył, że w Polsce działa między innymi Narodowe Centrum Nauki, finansujące badania podstawowe i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które finansuje badania wdrożeniowe. – Nie mamy agencji, która analizowałaby wpływ tych produktów, które wyjdą z NCBR, na populację pacjentów – wskazał minister.

Zasygnalizował, że rolą takiej agencji powinno być też finansowanie tej części potrzebnych do tego badań, których nie zapewni sektor prywatny: – Nie będzie nigdy badań klinicznych w niektórych procesach innowatorskich, w obszarach, w których nie jest to w bezpośrednim interesie firm. W związku z tym potrzebujemy agencji, która sfinansuje niekomercyjne badania kliniczne.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe