Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Twitterowi liderzy opinii

Autor: Krystian Lurka |Data: 22.11.2019
 
 
Kogo warto obserwować na Twitterze? „Menedżer Zdrowia” podpowiada, prezentuje pierwszą część zestawienia zdrowotnych ekspertów i decydentów. To dziesięciu twitterowiczów – lekarzy, wiceministrów, związkowców i byłych przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. Kto to? O czym piszą, ilu mają obserwujących?
@kosik_md
Były członek Porozumienia Rezydentów, lekarz rezydent onkologii klinicznej, ma niemal 11 tysięcy obserwujących. To jeden z najlepszych wyników w tym zestawieniu.

Kosikowski niemal codzienne twittuje, w opisie swojego konta napisał: „Prosto z frontu katastrofy ochrony zdrowia". I w istocie tak jest. Jego wpisy opisują to, co dzieje się w szpitalach, z czym sam na problemy i co go zastanawia. Udostępnia artykuły, z których wynika, że z systemem ochrony zdrowia nie jest dobrze.

– Skończyłem staż na oddziale intensywnej terapii. Z perspektywy przyszłego onkologa najważniejsza nauka brzmi, że nie każdego da się uratować, czasem warto dać choremu odejść, niż męczyć go pod respiratorem dla rodziny i że jeśli pacjentowi nie można nic zaproponować, nie powinno się go resuscytować – napisał 20 listopada.

Inny przykłady?

– Lekarz był już premierem, wielokrotnie ministrem zdrowia, kolejny raz marszałkiem senatu, i tak dalej. Czy coś się w OZ zmieniło na lepsze? Niewiele. Smutna refleksja jest taka, że do polityki się idzie uciec od problemów ochrony zdrowia, a nie je rozwiązywać – napisał 13 listopada. Twitt polubiło 771 osób.

Kosikowski na Twitterze jest otwarty i bezpośredni, 19 października zapytał internautów o to, czy wypada, aby onkolog na oddziale ubierał się w czarny fartuch. W sondzie wzięły udział aż 2034 osoby. 52 proc. odpowiedziało, że tak.

Jak to skomentował?

– Rezultat mówi same za siebie. Większość jednak uważa, że to przegięcie, a wyniki pół na pół to nadal zbytnia kontrowersja. Pytanie było prowokacyjne, bo w wielu szpitalach w Polsce personel ma zakaz kupowania czarnych scrubsów. Kupiłem wczoraj szary. Informuje, aby uspokoić – napisał.

W sumie opublikował 12 tysięcy twittów.

@Milkowski_M
Można powiedzieć, że wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski to „najmłodszy twitterowicz” na liście. Mimo że konto ma od marca 2018 r., aktywny stał się w marcu 2019.

Dlaczego warto go obserwować? Bo na Twitterze informuje o pracach związanych z polityką lekową, nowościach refundacyjnych, relacjonuje spotkania z przedstawicielami zawodów medycznych.

W sierpniu i wrześniu zapowiadał listopadową listę leków refundowanych. Dokładnie opisywał, który medykament, w jakich zaleceniach i w jakiej cenie będzie dostępny za darmo dla pacjentów.

– Kolejny sukces negocjacyjny Komisji Ekonomicznej! Sześć nowych odpowiednikow gefinitybu (Iressa) wejdzie do refundacji, zwiększając bezpieczeństwo lekowe pacjentów w programie lekowym niedrobnokomórkowego raka płuca z 80 proc. redukcją dotychczasowej ceny. Da się? – napisał 29 sierpnia, a 7 sierpnia poinformował: – Od września nowy program lekowy dla pacjentów z chorobą Fabry’ego. Wszystkie dostępne terapie Fabrazyme i Replagal dla populacji polskiej – i jeszcze kolejna terapia w procesie – czekamy. To następne ważne terapie w leczeniu chorób rzadkich.

Ciekawostka – wiceminister Miłkowski raz po raz podaje dalej wpisy biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski i te związane z kardynałem Wyszyńskim. Między innymi był to post o tym, że kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na pl. Piłsudskiego.

Miłkowski opublikował 201 twittów, ma 808 obserwujących.

@krzysztofbukiel
Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, to aktywny twitterowy komentator i krytyk. Gani rządzących, ale nie tylko. Pisze bez owijania w bawełnę, bywa mało dyplomatyczny.

– Publiczna ochrona zdrowia jak zdychała za PO-PSL, tak zdycha za PiS - napisał 17 listopada.

Bukiel nie unika pisania o kwestiach światopoglądowych.

Udostępnił newsa „Menedżera Zdrowia”, w którym cytowaliśmy marszałka Tomasza Grodzkiego, twierdzącego, że aborcja na życzenie jest złym pomysłem. – Aborcja w ogóle jest złym pomysłem – skomentował.

Podał dalej twitt Marka Jurka, w którym polityk stwierdził, że frekwencja na „Nieplanowanym” to bardzo ważny sygnał socjologiczny i znak nadziei jednocześnie.

Ma 1547 obserwujących. Konto założył w październiku 2013 r., od tego czasu opublikował aż 9042 twittów.

@a_niedzielski
Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, jest jeden z nielicznych aktywnych urzędników na Twitterze. Wdaje się w dyskusje, odpisuje na komentarz innych użytkowników Twittera, udostępnia wywiady ze sobą i teksty, w których jest cytowany, między innymi te z „Menedżera Zdrowia”.

Często pisze o zdrowym trybie życia, między innymi o kampanii społecznej #NieCukrz. Podaje ciekawe statystyki. Przykład? – 58 proc. dziennych kalorii przyjmowanych przez przeciętnego Amerykanina to cukier w przetworzonej żywności! #NieCukrz – poinformował 11 listopada.

Nierzadko chwali się swoimi wynikami biegowymi. Udostępnia mapy z zaznaczonymi trasami biegów. Na przykład 20 listopada przebiegł 10 kilometrów w czasie 57,58 minut. Post polubiono 58 razy.

1720 internautów go obserwuje, opublikował 5718 twittów.

@kubgol
Jakub Gołąb, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji Biura Rzecznika Praw Pacjenta, to częsty uczestnik konferencji dotyczących systemów ochrony zdrowia i medycyny. Publikuje zdjęcia, relacjonuje to, co się podczas nich dzieje.

– Brałem udział w podsumowaniu #KongresZdrowiePolakow. Diagnozy problemów mogą się różnić, a reforma to proces. Jest obszar, gdzie czasu nie mamy, to psychiatria, zwłaszcza dzieci i młodzieży – napisał 19 listopada.

Co oczywiste, często podaje dalej wpisy rzecznika praw pacjenta.

Ciekawostka – bywa, że swoje twitty pisze… wierszem. Tak było w przypadku wpisu o wyborach parlamentarnych.

– To jest jakiś pomysł chory, żeby nie iść na wybory. Nie wybierać, nie głosować, potem dzień po dniu żałować. Rozważ wszystkie więc niuanse, wykorzystaj swoją szansę. Lepiej poprzeć albo zmienić niż ze wstydu się rumienić – napisał Gołąb.

Obserwuje go 922 internautów, na Twitterze jest od października 2013 r., twittował 3327 razy.

@jciesz
Janusz Cieszyński, drugi z aktywnych przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, obserwuje go 2477 obserwujących internautów.

Cieszyński w resorcie odpowiedzialny jest za cyfryzację. Potwierdza to na Twitterze. Często rozmawia z lekarzami i farmaceutami, którzy mają problemy z oprogramowaniem służącym do wystawienia elektronicznych recept. Bywa, że interweniuje. Na bieżąco informuje o tym, co pojawia się w Rządowym Centrum Legislacji.

Przykład?

– Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawi się projekt zmiany rozporządzenia zmieniającego warunki realizacji recept na leki psychotropowe. Sprawa zostanie załatwiona przed wejściem w życie obecnego rozporządzenia – napisał 20 listopada.

Raz po raz chwali się, ile e-recept wystawiono, raz po raz podaje dalej twitty Kancelarii Premiera i Prawa i Sprawiedliwości.

Potwierdza, że jest ekspertem od nowinek technicznych. W zestawieniu jest najdłużej twittującym, ma konto od kwietnia 2009 r. Twittował 1799 razy.

@KrzysztofLanda
Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia, jako ilustrację profilową ma wstawione zdjęcie z cytatem Arystotelesa: „Jeżeli chcesz uniknąć krytyki: nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim”. Przekornie nie trzyma się tej zasady. Nie unika dyskusji, kłótni i kontrowersyjnych tematów, często niezwiązanych ze zdrowiem. Udostępnia i podaje dalej różnorakie treści.

Przykłady?

Krzysztof Łanda podał dalej twitt, w którym internauta napisał: - Lewactwo jest obrzydliwe! Genitalia na rzepach, obsceniczne sceny w rytm „Bogurodzicy”, ksiądz w kasku ze swastyką, obok której widnieje symbol Polski Walczącej i wulgaryzmy. Tak „Chłopów” Reymonta przedstawiono w spektaklu dyplomowym studentów aktorstwa.

Udostępnił także post Fundacji „Pro-prawo do życia”, z którego wynika, że w Wielkiej Brytanii w 2018 roku zabito 205 tys. nienarodzonych dzieci, z czego prawie 60 tys. metodą chirurgiczną.

Łanda, który rozpoczął pracę nad Refundacyjnym Trybem Rozwojowym, nie odpuszcza sprawy. Jest stanowczy i merytoryczny. Na Twitterze często zabiera głos w tej kwestii. Apeluje do decydentów o jak najszybsze wprowadzenie RTR.

Na przykład podał dalej twitt o treści: – Po wyborach sprawa Refundacyjnego Trybu Rozwojowego będzie musiała przyspieszyć, bo system i środowisko tego wymagają.

Od czerwca 2018 r. na Twitterze, obserwuje go 1240 osób.

@maciejbanach
Macieja Banacha, dyrektora Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, obserwuje 1451.

Częsty uczestnik konferencji dotyczących lipodologii, w tym tych zagranicznych. Informuje o nowościach ze swojej dziedziny. Ekspert jest w zestawieniu „najbardziej filmowy”, publikuje krótkie materiały wideo, tłumaczy i wyjaśnia. Zwykle w języku angielskim. Udostępnia swoje zdjęcia ze światowej sławy ekspertami.

Podaje dalej wpisy publikowane przez Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Na Twitterze jest od maja 2010 r.

@SzumowskiLukasz
Minister zdrowia Łukasz Szumowski, który ma 6943 obserwujących, w zestawieniu znajduje się jedynie ze względu na wagę stanowiska, które zajmuje. Nie jest szczególnie aktywny. Na Twitterze pojawił się w listopadzie 2016 r., umieścił jedynie 615 twittów, a większość to podane dalej posty Ministerstwa Zdrowia, wiceministrów zdrowia, rzeczników wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Ostatni wpis napisany przez niego pochodzi z 14 października.

– Dziękuję wszystkim Polakom za oddane głosy, szczególnie ciepło dziękuję tym, którzy oddali głosy na listę PiS! To wielki dzień dla Polski! Wyjątkowa frekwencja. Polacy to mądry naród, a Polska to piękny kraj – napisał.

@profGrodzki
Marszałek Tomasz Grodzki ma najwięcej obserwujących w tym zestawieniu. Jest ich ponad 14 tysięcy. Kilka tysięcy z nich zainteresowało się profilem, kiedy Grodzki został marszałkiem Senatu.

Ostatnio minister zdrowia w gabinecie cieni PO mniej wypowiada się w sprawach zdrowotnych. Częściej udostępnia wpisy innych polityków partii, a także oficjalny profil Platformy Obywatelskiej.

Dlaczego warto obserwować wpisy Grodzkiego?

Bywa, że podaje informacje, które cytowane są przez najważniejsze media ogólnopolskie i branżowe.

Przykład?

16 października na Twitterze potwierdził, że był sondowany w kwestii objęcia teki ministra zdrowia w rządzie PiS.

– Moja odpowiedź była jednoznacznie negatywna! Czułbym się najpodlejszym zdrajcą, gdybym przystał na tego typu propozycję. Honor i przyzwoitość to wartości ponadczasowe! Wspólnie obronimy Senat – napisał. Jego wpis dostał 6403 polubienia.

Grodzki na Twitterze jest od maja 2014 r., twittował 2034 razy.

Klikając w śródtytuły, a przesieniesz się na profile twitterowiczów.

Powyższe zestawienie jest pierwszym z cyklu. Wkrótce opublikujemy kolejnych dziesięciu twitterowych, zdrowotnych liderów opinii, których warto obserwować.

Przeczytaj także: „Brejza pokazał pismo dotyczące długów szpitalnych”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.