Wyślij
Udostępnij:
 
 
Udany poród po przeszczepie macicy
Źródło: Kobieta Onet, Medonet
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 11.07.2019
 
 
W klinice w Cleveland w stanie Ohio na świat przyszła dziewczynka, której matce przeszczepiono macicę. Dawcą narządu była zmarła kobieta. Niezwykły poród miał miejsce w czerwcu.
- To pierwsze takie dziecko w Stanach Zjednoczonych i drugie na świecie. O sukcesie szpital poinformował 9 lipca na stronie internetowej – podaje Onet.

Mama dziewczynki (kobieta po 30-tce) urodziła się bez macicy.

Jak opisuje Medonet Macica jest organem, bez którego można żyć. Przeszczepia się ją przede wszystkim po to, aby kobieta mogła urodzić dziecko. Organ ten u pań, które nigdy nie rodziły, ma długość około 7 cm, szerokość około 4 cm i grubość około 2,5 cm. W ciąży jej pojemność zwiększa się kilkaset razy.

– W przypadku macicy nie możemy mówić o przeszczepie ratującym życie, tak jak w przypadku serca czy nerki. Ale psychologiczna strona życia kobiety, chęć bycia sprawną w pełnym tego słowa znaczeniu, jest przy niefunkcjonalnej macicy zachwiana. Dlatego medycyna poszukuje rozwiązań, które będą w stanie temu zaradzić – wyjaśnia prof. Mariusza Bidzińskiego, kierownik Działu Klinicznego Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe