Wyślij
Udostępnij:
 
 
W Irlandii za chęć dokonania aborcji kierują do psychiatryka
 
Działy: Aktualności
Ciężarna nastolatka chcąca dokonać aborcji w Irlandii trafiła do szpitala psychiatrycznego. Biegły sądowy uznał, że bezpodstawnie.
W Irlandii aborcja jest zakazana z wyjątkiem sytuacji, w której ciąża w wyraźny sposób zagraża życiu matki. Jak pisze "The Independent" w przypadku osoby niepełnoletniej aborcja może zostać - zgodnie z prawem - przeprowadzona w sytuacji, gdy ciąża zagraża jej zdrowiu psychicznemu i może zakończyć się samobójstwem niepełnoletniej.

To właśnie z tą ostatnią sytuacją związana jest historia nastolatki opisywana przez organizację Child Care Law Reporting Project. Dziewczyna przyjechała z matką do Dublina, gdzie chciała poddać się legalnej aborcji. Jednak pierwszy psychiatra, do którego trafiła stwierdził iż "przerwanie ciąży nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów" - i skierował ją na leczenie psychiatryczne.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie drugi biegły psychiatra uznał, że dziewczyna nie może być przetrzymywana w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ nie wykazuje przejawów choroby psychicznej.
Linda Kavanagh, rzeczniczka organizacji walczącej o prawo kobiet do aborcji stwierdziła, że sprawa nastolatki powinna uzmysłowić Irlandczykom, że nie mogą "traktować kobiet, dziewcząt i ciężarnych w taki sposób".
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe