Wyślij
Udostępnij:
 
 
W Polsce brakuje leków, bo Chińczycy zamykają fabryki
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 17.06.2019
 
 
O sto pozycji zwiększyła się lista medykamentów, których brakuje w aptekach. Tym razem powodem nie jest ich wywóz na zachód Europy, a zamykanie fabryk farmaceutycznych w Chinach. To właśnie stamtąd polskie firmy sprowadzały komponenty niezbędne do produkcji leków.
- Kilkanaście wielkich, chińskich fabryk zostało zamkniętych. W efekcie w Polsce brakuje już ponad sto leków. A wiele kolejnych zdrożeje lada chwila. Najgorsze, że nasz kraj nie ma na to żadnej recepty – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Powodem zamykania chińskich zakładów jest nowa, restrykcyjna polityka władz tego państwa. Na afery związane z kontrolą jakości nałożyła się nowa, proekologiczna polityka Chin nakazująca albo zamontowanie drogich instalacji chroniących środowisko, albo zamykanie zakładów. Część z nich wybrała to drugie wyjście.

A to kłopot także dla polskich wytwórców.

- Prawie 80 proc. substancji czynnych używanych przez producentów leków pochodzi z Chin. Jakakolwiek przerwa w dostawie to ogromny kłopot. A w ostatnim czasie niestety dostępność się pogorszyła – przyznaje Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Przeczytaj także: "Która firma zarobiła najwięcej na sprzedaży leków?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe