Wyślij
Udostępnij:
 
 
W bydgoskim szpitalu o 50 łóżek mniej
Źródło: KL, Gazeta Wyborcza
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 16.01.2019
 
 
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Jurasza w Bydgoszczy zatrudnionych jest 968 pielęgniarek. Aby spełnić wymogi nowego rozporządzenia regulującego normy zatrudnienia, szpital musiałby zatrudnić dodatkowo około 40 osób. - Szanse na pozyskanie nowego personelu są niewielkie, zlikwidowano zatem 50 łóżek - mówi Marta Laska, rzeczniczka placówki.
- Szpital deklaruje, że pacjenci na tym nie ucierpią, bo zmniejszenie liczby łóżek w rejestrze nie musi się przełożyć na mniejszą liczbę przyjmowanych chorych - informuje "Gazeta Wyborcza" i cytuje Jacka Krysia, dyrektora szpitala: - Wszystko zależy od procentu obłożenia łóżek w danym oddziale. Przecież szpital w stanach bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta, a takich w większości przyjmujemy, nie może odmówić hospitalizacji.

Fedorowski o normach
We wtorek (15 stycznia) opublikowaliśmy komentarz Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali.

- To nie pielęgniarki, a postęp naukowy, technologiczny czy organizacyjny są przyczyną redukcji liczby łóżek szpitalnych. Coraz więcej zabiegów można wykonywać w trybie jednodniowym, są też narzędzia pozwalające na skracanie hospitalizacji. Redukcja łóżek szpitalnych powinna przebiegać w sposób ciągły i tak działo się na całym świecie. Myśmy o tym trochę zapomnieli, zaniedbali. O konieczności dokonania zmian przypomniały nam pielęgniarki, a dyrektorzy szpitali zareagowali właściwie - przyznał Fedorowski i wyjaśnił: - Mam przy tym nadzieję, że proces redukcji liczby szpitalnych łóżek doprowadzi do uruchomienia kolejnego naturalnego na świecie procesu redukcji liczby szpitalnych oddziałów. Ich jest w Polsce za dużo. Gdy w szpitalach okaże się, że obok siebie funkcjonują oddziały laryngologiczny i okulistyczny, a każdy liczy ledwo kilka łóżek – pojawi się oczywisty pomysł połączenia ich w jeden większy, zabiegowy.

Przeczytaj także: "Za „wyprowadzenie” szpitalnych łóżek pielęgniarkom trzeba… podziękować", "Normy zatrudnienia, czyli pielęgniarki (na 90 proc.) wygrały", "Roman Kolek zapowiedział likwidację 240 szpitalnych łóżek" i "Na Śląsku "wyprowadzono" 731 łóżek szpitalnych".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe