Wyślij
Udostępnij:
 
 

W porównaniu z USA wypadamy blado, to wiemy od dawna. Ale dlaczego w porównaniu z ZSRR?

Źródło: Ewa Gosiewska
Redaktor: Ewa Gosiewska |Data: 17.09.2017
 
 
- To wielki wstyd dla Polski, że mamy wskaźniki wieloletnich przeżyć, skuteczności leczenia chorób nowotworowych, takie jak Stany Zjednoczone w latach siedemdziesiątych czy Związek Radziecki w osiemdziesiątych. My to mamy w roku 2017 XXI wieku. Coś tu nie działa – mówi w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" Bartosz Poliński, prezes fundacji Alivia i zdradza dlaczego, taka polityka lekowa państwa jest niepotrzebna.
- Punkt widzenia pacjenta znacząco różni się od głosu tych, którzy decydują o kształcie całego systemu ochrony zdrowia. Przeciętny Kowalski, chory na raka, nie powinien się interesować czy istnieje dokument pt. polityka lekowa państwa. On chce być bezpiecznie i skutecznie leczony. Tylko tyle i aż tyle - mówi Bartosz Poliński.

Na początku przyszłego roku ma zostać zaproponowana regulacja dotycząca polityki lekowej.
- Nie wyobrażam sobie aby taki dokument powstał bez konsultacji ze stroną społeczną; ze środowiskami pacjenckimi. Mamy duży problem z refundacją leków dla pacjentów chorych na raka. W tej chwili ponad połowa leków zarejestrowanych w ciągu ostatnich trzynastu lat i będących w międzynarodowych standardach leczenia chorób nowotworowych jest w Polsce niedostępna. A kolejne 20-30 proc. jest dostępnych tylko teoretycznie. Stąd tak niska skuteczność leczenia chorób nowotworowych w Polsce – konkluduje prezes fundacji Alivia.

Rozmowa Ewy Gosiewskiej z Bartoszem Polińskim do obejrzenia poniżej.

 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe