Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sejm

Wiceminister Gadomski zapowiedział miliardy złotych na zdrowie ►

Źródło: Sejm
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 12.05.2021
 
 
– Ponad 30 mld zł z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych na zdrowie w najbliższych kilku latach – zapowiedział wiceministra Sławomir Gadomski podczas posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia zwołanego na wniosek posłów opozycji, którzy chcieli się dowiedzieć, jakie zmiany w Krajowym Planie Odbudowy – w obszarze ochrony zdrowia – zostały wprowadzone na skutek konsultacji publicznych.
Posłanka Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę, że „choć zgodnie z deklaracjami zdrowie jest priorytetowym segmentem, który trzeba odbudować po pandemii, na ochronę zdrowia w KPO przewidziano najmniej pieniędzy”. – Ochrona zdrowia została potraktowana po macoszemu – oceniła, dodając, że w KPO na ten cel przewidziano jedynie 7,5 proc. funduszy. – Dlaczego rząd nie wykorzystał szansy, by wznieść ochronę zdrowia na poziom europejski? – pytała.

Odpowiadający jej wiceminister Sławomir Gadomski nie zgodził się z taką oceną i stwierdził, że „zdrowie zawsze było priorytetem wszystkich rządów i nic się nie zmieniło w tej kwestii”. Przypominając, że na zdrowie będą wydawane również pieniądze z innych źródeł niż KPO. To przede wszystkim fundusz REACT-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe – Wsparcie na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy) oraz Fundusz Spójności. Gadomski zapowiedział, że w sumie w najbliższych pięciu, sześciu latach do systemu ochrony zdrowia, dzięki tym funduszom, trafi ponad 30 mld zł środków unijnych, czyli 2,5-krotnie więcej niż w poprzednich sześciu latach. Zaznaczył, że „same środki z KPO to 21 mld zł”.

Gadomski mówił też o tym, dlaczego reformę szpitali wpisano w KPO.
– Komisja Europejska poprosiła, żebyśmy uzupełnili KPO o planowane reformy – wyjaśnił, podkreślając, że „sektor szpitalny będzie największym beneficjentem środków unijnych z Funduszu Odbudowy”. Stwierdził, że „resort nie chce zmieniać struktury właścicielskiej, a dokonać analizy szpitali”. – Te z najgorszymi wynikami finansowymi chcemy objąć wzmożonym monitoringiem. Jeżeli płatnik ma wziąć odpowiedzialność za finansowanie ochrony zdrowia, to musi mieć narzędzia wymuszające racjonalizację działań w tych podmiotach – powiedział Gadomski. 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe