Archiwum

Wiceminister zdrowia zapowiedział wzrost nakładów na ratownictwo medyczne

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Waldemar Kraska zaapelował do ratowników medycznych o zakończenie protestów, które narażają zdrowie i życie pacjentów. Zapewnił też, że pieniędzy na ratownictwo będzie więcej, a niebawem poznamy nowe stawki za dobokaretkę.
Ratownicy medyczni protestują od kilku tygodni. Część wypowiada umowy, inni biorą zwolnienia lekarskie. W efekcie w kolejnych miastach karetki nie wyjeżdżają do chorych. Ratownicy dołączyli też do protestu środowisk medycznych, który zaplanowany jest na 11 września.

Podczas konferencji prasowej 2 września – po spotkaniu z przedstawicielami ratowników medycznych – Waldemar Kraska zapewniał, że jako pełnomocnik rządu zrobi wszystko, aby sytuacja została opanowana. – Na ukończeniu jest wycena tak zwanej dobokaretki, czyli świadczenia, które w ciągu doby realizuje zespół ratownictwa medycznego. AOTMiT oszacuje kwoty, więc myślę, że za kilka dni otrzymamy rzeczywiste koszty funkcjonowania ratownictwa medycznego – zapowiedział wiceminister.

Waldemar Kraska deklarował też, że resort i rząd również pracują nad zwiększeniem finansowania państwowego ratownictwa medycznego. Przypomniał też, że w ostatnich latach ono rośnie – od 2015 r. o 600 mln zł wzrósł budżet na działalność Państwowego Ratownictwa Medycznego, a od 2019 r. resort przekazał środki na zakup 421 ambulansów, co znacząco odciążyło budżety zespołów PRM.

Wiceszef resortu zdrowia zaapelował też o zaprzestanie form protestu, które narażają zdrowie i życie pacjentów. Ubolewał, że nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami.

– Dlatego zaapelowałem do przedstawicieli pracodawców, aby ten dialog został nawiązany. Rozmawiajmy, spotykajmy się. Dostęp do karetki musi być wszędzie, w każdym miejscu kraju jednakowy i szybki. Zrobię wszystko, żeby opanować sytuację – dodał Kraska.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.