Wyślij
Udostępnij:
 
 
Włochom spadły łuski z oczu. Rezygnują z „apteki dla aptekarza”
 
Działy: Aktualności
Włoski parlament przyjął pakiet ustaw o usprawnieniu konkurencji. Stosując się do zaleceń OECD i rekomendacji własnego urzędu antymonopolowego, zliberalizowali otoczenie prawne działalności aptecznej.
- Głównym celem zmian było zniesienie zasady "apteki dla aptekarza" i dopuszczenie do rynku spółek kapitałowych. Zgodnie z rekomendacjami usunięto prawne ograniczenia w prowadzeniu działalności, które były szkodliwe dla konkurencji na rynku, a tym samym dla interesu pacjentów – pisze „Business Insider Polska”.

Włosi zrobili zatem coś zupełnie odwrotnego, niż Polska. Nad Wisłą 25 czerwca wszedł bowiem w życie jeden z najbardziej restrykcyjnych modeli rynku aptecznego w Europie.

Przed reformą właścicielem apteki we Włoszech mogła być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca tytuł zawodowy farmaceuty. Dopuszczano również specyficzne podmioty zbiorowe (ale nie spółki kapitałowe), o ile kierował nimi farmaceuta. Ostatnie zmiany w prawie wyrugowały te zapisy.

Do tej pory we Włoszech obowiązywał również limit posiadania przez farmaceutę jednej apteki, podmiot zbiorowy mógł posiadać maksymalnie cztery placówki. Na mocy nowelizacji ograniczenie to zastąpiono limitem 20 proc. ogólnej liczby aptek na rynku lokalnym w ręku jednego właściciela. Ustawa nowelizująca uchyliła także ograniczenia czasu otwarcia apteki, które teraz mogą być otwarte całą dobę.

Włosi likwidują wieloletnie zaszłości między innymi na rynku aptecznym.- Powodowały one, że ich gospodarka, tak jak gospodarki wielu krajów Europy Zachodniej, traciła konkurencyjność, czego efektem była wieloletnia stagnacja, wzrost zadłużenia, spadek aktywności społecznej i gospodarczej, a w krajach europejskiego Południa przyniosło efekt w postaci potężnego kryzysu – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, cytowany przez"Business Insider Polska" . – Szkoda, że regulacje rynku aptecznego w Polsce poszły dokładne w odwrotnym kierunku. Popełniamy błędny, które popełnili kiedyś zachodni Europejczycy, a teraz się z nich wycofują – dodaje.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe