iStock

Wpływ ekonomii i polityki cenowej leków na branżę farmaceutyczną w Polsce

Udostępnij:
W analizie przygotowanej dla Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego stwierdzono, że „konsekwencją dążenia do poprawy dostępności leków i ich niższych cen w krótkim terminie może być ograniczenie dostępności i wzrost cen w dłuższym czasie”.
Opublikowano raport „Wpływ sytuacji ekonomicznej i polityki kształtowania cen leków refundowanych na kondycję branży farmaceutycznej w Polsce”.

Streszczenie
– Ceny leków w Polsce są najniższe w Europie. Tak niskie koszty farmaceutyków wynikają w dużej mierze z regulacji cen leków refundowanych. Z każdym kolejnym obwieszczeniem ministra zdrowia w tej sprawie przeciętne ceny bieżące ulegają obniżeniu. Korzystają na tym obywatele, dla których dostępność finansowa leków jest sprawą kluczową, ale również płatnik publiczny oraz podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych. Ograniczenie cen leków ma więc bezpośredni wpływ na możliwości wypełniania potrzeb zdrowotnych Polaków – stwierdzono w raporcie, podkreślając, że „zmniejszenie cen leków refundowanych następuje nawet w przypadku wzrostu cen czynników produkcji leków – jak to miało miejsce w ostatnich latach”.

– Od końca 2019 r. ceny dla przemysłu farmaceutycznego zwiększyły się aż o 27,7 proc. – w tym czasie ceny leków refundowanych zmalały o 1,8 proc. – wyliczono i wskazano, że „tak wysoka różnica między dynamiką kosztów produkcji a stosunkowo sztywną dynamiką cen z pewnością, prędzej czy później, odbije się na rentowności prowadzenia działalności w branży farmaceutycznej, w tym przede wszystkim produkcji na obszarze kraju”. – Może to skutkować ograniczeniem wielkości działalności produkcyjnej i negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lekowe w kraju. Innymi słowy – konsekwencją dążenia do poprawy dostępności leków i ich niższych cen w krótkim terminie może być ograniczenie dostępności i wzrost cen w dłuższym czasie – zwrócono uwagę.

Zasugerowano, że „konieczne jest równoważenie interesów świadczeniobiorców i przedsiębiorców, przy uwzględnieniu ich działalności naukowo-badawczej i inwestycyjnej” i zarekomendowano:
– ograniczenie presji na obniżanie cen leków refundowanych w negocjacjach cenowych,
– wdrożenie – w wybranym zakresie – indeksacji cen leków refundowanych względem inflacji lub wybranego zbiorczego wskaźnika kosztów przemysłu farmaceutycznego, a także obiektywnego mechanizmu wyższych cen leków refundowanych krajowych producentów.

Co poza tym?

Udostępniamy raport w całości.Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: „Wpływ sytuacji ekonomicznej oraz polityki kształtowania cen leków refundowanych na kondycję branży farmaceutycznej w Polsce”.

Przeczytaj także: „Krzysztof Kopeć podsumowuje rok w branży”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.