Wyślij
Udostępnij:
 
 
Senat

Wszyscy musimy płacić więcej – także rolnicy i przedsiębiorcy ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 11.02.2021
 
 
– Do rządzących wreszcie dociera, że nie ma pieniędzy na leczenie – mówi Marcin Pakulski, komentując doniesienia medialne, z których wynika, że rządzący pracują nad zmianą zasad opłacania obowiązkowej składki zdrowotnej. Podkreśla, że trzeba zacząć rozmawiać o oskładkowaniu rolników i przedsiębiorców.
Były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” odnosi się do tego, o czym informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, czyli zapowiedzi, że rządzący chcą, aby składka zdrowotna była wyższa, a system jej poboru został uszczelniony.

Dr Pakulski mówi wprost, że to dobre rozwiązania – podkreśla, że pieniędzy na leczenie musi być więcej.– Nie możemy w magiczny sposób sprawić, aby nasz system opieki zdrowotnej był bardziej wydolny, efektywniejszy i zapewniał lepszą jakość opieki bez odpowiedniego, większego, finansowania – przyznaje Pakulski, podkreślając, że nowy mechanizm pobierania składki zdrowotnej powinien być sprawiedliwy i solidarny.

Ekspert proponuje, aby bardziej obciążyć składkowo rolników.

– Ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego płacą składkę o symbolicznej wysokości. To nie jest fair. Są w Polsce rolnicy, którzy mają duże gospodarstwa, generujące duże przychody, są zamożni, a płacą relatywnie dużo mniej w stosunku do osób przyzwoicie zarabiających na umowie o prace – przyznaje.

Pakulski sugeruje także rozpoczęcie dyskusji na temat składek zdrowotnych przedsiębiorców.

– Cześć z przedsiębiorców płaci składki ryczałtowe – rozliczają się zarówno według skali podatkowej, jak i liniowo. Ci, którzy robią to w drugi sposób, to osoby w większości o najwyższych dochodach – mówi. Przyznaje, że dokładanie się do zdrowia powinno być bardziej wyrównane.

– Jako dobrze zarabiający pracownik na etacie płaciłem wyższe składki niż przedsiębiorca – opisuje Pakulski i dodaje: – Jednak proponując komukolwiek podniesienie obciążenia finansowego, należy w sposób jasny określić w zamian za co.

Przeczytaj także: „Więcej pieniędzy od podatników” i „Dyrektorów szpitali zastąpią ci z nadania politycznego”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe