Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wydłuża się lista leków zagrożonych wywozem
Źródło: BL, Gazeta Współczesna
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.09.2018
 
 
Lista leków, których brakuje w aptekach wydłuża się. Jest na niej 266 preparatów. Na czele insuliny, leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe i niektóre szczepionki.
– Problem z dostępem do leków, które w Polsce są dużo tańsze niż za granicą, narasta – przestrzega Jarosław Mateuszuk, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku, i wyjaśnia, że apteki braki leków zgłaszają raz w tygodniu do inspekcji farmaceutycznej, skąd raporty trafiają do głównego inspektora farmaceutycznego.

- Na tej podstawie powstaje lista produktów zagrożonych brakiem dostępności, które są objęte zakazem wywożenia. Bo to właśnie wywożenie leków za granicę na handel jest główną przyczyną braków na polskim rynku. To opłacalny proceder, bo ten sam medykament w Polsce kosztuje 100 zł, a w Niemczech – 100 euro – pisze „Gazeta Współczesna”.

Ministerstwo Zdrowia publikuje listę preparatów, których brakuje w aptekach i których nie można wywozić. Na najnowszej są, między innymi:
- insuliny Mixtard, Insuman i Humalog,
- aerozol inhalacyjny Berodual,
- przeciwpadaczkowy Vimpat,
- przeciwzakrzepowe Clexane, Fragmin i Xarelto,
- szczepionki Infanrix hexa i Pentaxim
- Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym.

W aptekach może też być problem z kupieniem mleka zastępczego:
- Bebilon pepti 2 DHA
- i Nutramigen 1 LGG.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe