Wypisze receptę, skieruje na badania, zajmie się seniorem, dostanie pieniądze

Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: KL, Dziennik Gazeta Prawna
Kilka lat temu pielęgniarki zyskały dodatkowe uprawnienia, ale "nie poszły" za tym pieniądze. Ma to się zmienić. Narodowy Fundusz Zdrowia wkrótce zapłaci za wypisywanie recept, kierowanie na badania, uczenie, jak leczyć rany i zajmowaniem się profilaktyką seniorów.
- Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad projektami dwóch rozporządzeń, w których znajdą się przepisy dotyczące wprowadzenia porady pielęgniarskiej. Jedno z nich będzie dotyczyć opieki sprawowanej w przychodniach specjalistycznych, a drugie – w przychodniach lekarzy rodzinnych – informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że wiele z czynności, które ma obejmować nowe świadczenie, pielęgniarki już wykonują lub mają taką możliwość.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pielęgniarki mają prawo ordynować niektóre leki, wystawiać recepty na leki zlecone przez lekarza niezbędne do kontynuacji leczenia oraz wypisywać zlecenia na określone wyroby medyczne, kontynuować leczenie wynikające ze wcześniejszych zleceń lekarskich oraz kierować na niektóre badania diagnostyczne. Mogą także samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, udzielać świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych – zgodnie ze swoją wiedzą i umiejętnościami.

Przeczytaj także: "Za "wyprowadzenie" szpitalnych łóżek pielęgniarkom trzeba… podziękować" i "Szczurek-Żelazko: Pielęgniarek i położnych jest coraz więcej, a ich wynagrodzenie wzrasta".
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.