Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Wysłuchanie publiczne o aborcji. Dorota Łoboda o szczegółach

Udostępnij:

Wysłuchanie publiczne poświęcone czterem projektom ustaw o aborcji ma odbyć się 16 maja – przewodnicząca komisji nadzwyczajnej do spraw aborcji Dorota Łoboda informuje, że wpłynęło ponad 300 zgłoszeń.  

Wysłuchanie publiczne dotyczyć będzie czterech projektów ustaw o aborcji.

W pierwszej połowie kwietnia posłowie w pierwszym czytaniu skierowali je do Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Dotyczących Prawa do Przerywania Ciąży. Zdecydowała ona, że prace rozpocznie od zorganizowania wysłuchania opinii organizacji społecznych i obywateli na ten temat.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda, która jest szefową komisji, informue, że udział w wysłuchaniu weźmie ponad 20 organizacji i 280 osób.

Chęć zabrania głosu zadeklarowali zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego, a także opowiadający się za zakazem przerywania ciąży.

Organizacje będą miały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska
Wysłuchanie rozpocznie się 16 maja o godz. 10 w Sali Kolumnowej Sejmu. Organizacje będą miały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska. Na wypowiedzi indywidualne przewidziano po dwie minuty. Uczestnicy będą zabierać głos w kolejności złożenia zgłoszenia.

– Rozpocznie Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina – informuje szefowa komisji. Nie są przewidziane wypowiedzi polityków.

– Szacujemy, że wysłuchanie potrwa 10–11 godzin – mówi posłanka. Chętni do udziału w wysłuchaniu mogą też przekazać swoją opinię na piśmie, od tego też zależy, jak długo potrwa wydarzenie.

– Zależało nam na zorganizowaniu tego wysłuchania, ponieważ temat budzi ogromne zainteresowanie w społeczeństwie. Nie możemy i nie chcemy zamykać się w gronie polityków. Wysłuchanie społeczeństwa obywatelskiego w procesie stanowienia tak ważnego prawa jest naszym poselskim obowiązkiem – podkreśla Dorota Łoboda.

Komisja może skorzystać w dalszych pracach z uwag zgłoszonych w wysłuchaniu, ale nie ma takiego obowiązku.

Jej kolejne posiedzenie Dorota Łoboda planuje zorganizować pod koniec maja. 

– Zaczniemy od projektu ustawy dekryminalizacyjnej Lewicy. Prace nad nim i każdym kolejnym projektem zajmą za każdym razem z pewnością kilka posiedzeń – mówi przewodnicząca.

Po zakończeniu prac nad danym projektem ustawy komisja będzie kierować go do kolejnego czytania na forum Sejmu.

Cztery projekty ustaw o aborcji
Pierwszy w kolejności projekt to propozycja Lewicy – depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do dwunastego tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Projekt zakłada też wykreślenie z kodeksu karnego przepisu mówiącego o karaniu osób, które udzielają kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.

Są też dwa projekty (Lewicy i Koalicji Obywatelskiej) wprowadzające możliwość aborcji do dwunastego tygodnia z woli kobiety.

Trzecia Droga w swoim projekcie proponuje powrót do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., czyli przywrócenie możliwości aborcji w przypadku ciężkiej wady płodu. Chce też zorganizowania referendum w sprawie przepisów aborcyjnych.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.