Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Zbigniew Ziobro złapie sprawców błędów medycznych

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 07.01.2022
 
 
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że pracę rozpoczął Instytut Ekspertyz Medycznych – resort podległy ministrowi Zbigniewowi Ziobrze wyjaśnił w komunikacie prasowym, że organ zajmie się analizą przyczyn błędów medycznych.
– Powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę instytut z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 r. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych – ogłosił resort na swojej stronie internetowej, dodając, że „szefem nowej instytucji, która ma usprawnić proces opiniowania sądowo-lekarskiego i przyczyniać się do zwiększania sprawności postępowań w sprawach karnych, a także cywilnych, została dr nauk medycznych Agata Michalska”.

Uszczegółowiono, że „działalność instytutu obejmować będzie przygotowanie rejestru podmiotów i osób wydających opinie sądowo-lekarskie, ogólnodostępnego dla zleceniodawców, co usprawni proces powoływania biegłych i uzyskiwania opinii, a placówka zajmie się analizą przyczyn błędów medycznych, przygotowaniem projektów zmian w systemie opieki zdrowotnej, opracowywaniem standardów medycznych i orzeczniczych, organizowaniem szkoleń dla lekarzy biegłych oraz osób zainteresowanych pełnieniem tej funkcji – dodał resort w oficjalnym komunikacie.

Resort podkreślił, że placówka ma „wspomóc prokuraturę i sądy”. – Wiele postępowań wymaga opinii biegłego lub zespołu biegłych. Oczekiwanie na nią trwało nawet do kilkunastu miesięcy, co istotnie wydłużało samo postępowanie – wyjaśniono.

Instytut ma też stworzyć centralną bazę biegłych.

– Organy ścigania czasami miały trudności z ustaleniem, kto może wydać daną opinię, bo nie było centralnej bazy danych rejestrującej takie usługi. Dlatego jej utworzenie, razem z wykazem biegłych i instytucji gotowych do realizacji zleceń, pomoże w prowadzeniu postępowań i skróci ich czas – poinformowano.

A to ciekawe
Sprawę na Twitterze skomentowała dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego i wiceprzewodnicząca Rady Narodowego Funduszu Zdrowia – odniosła się do wpisu o instytucie opublikowanego przez TVN24.

Ekspertka zadała pytanie. 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.